ANNONS:
ANNONS:

Här har du allt om långhelgens lokala fotboll

Gillar du lokalfotboll, men har inte all tid i världen?
Lokalfotboll.se ger dig här ”Snabbkollen”.
Ett snabbt och enkelt sätt för dig som vill ha koll på de lokala serierna.

snabbkollen

Sidan uppdateras hela helgen. Tabeller om du klickar på serienamnet.

Division 2 norra Götaland

Rynninge – Lidköpings FK 0-3 (referat LFK)
Mål LFK: Albrim Demaliljaj 2, Egzon Lapashtica

 

Dagens målskyttar för LFK.
Dagens målskyttar för LFK.

Karlslund – IK Gauthiod 3-8 (referat Gauthiod)
Mål Gauthiod: Pelle Ödlund 3, Jonathan Nilsson 3, Alfred Wemmert, Emil Svensson

5146526
Lidköpings FK – Karlstad BK 2-0 (referat LFK)
Mål LFK: Jimmie Olausson, Egzon Lapashtica

karlstadmatch

———————————————-

Division 3 mellersta Götaland

Götene – Gunnilse 1-3 (referat Götene)
Mål Götene: Patrik Dahlin

IFK Falköping – Skara 1-0 (matchbilder Sklt)

Vara – Hestrafors 4-1 (referat Vara)
Mål Vara: Jesper Kvist, Jonathan Bahnemann, Jakob Nilsson, Tim Johansson

———————————————-

Division 4 norra Västergötland

ENV – Ulvåker 1-2 (referat ENV)
Mål ENV: Jimmy Svantesson

Tidaholms GoIF – Elmer-Fåglum 2-1 (referat E-F)
Mål E-F: Andreas Blom

———————————————-

Division 5 norra Västergötland

Kinne Vedum – Valtorp 0-4 (referat Valtorp)

Lundsbrunn – Tymer 2-0 (matchbilder Sklt)
Mål Lundsbrunn: Noah Tesfaye, Ekrem Ibrasimovic

Sil – Hangelösa 2-1 (matchbilder Sklt)
Mål Sil: Jasmin Julardzija, Fredrik Gustavsson
Mål Hangelösa: Goran Pupcevic

Tymer – Sil 0-0

IFK Hjo – Lundsbrunn 6-1
Mål Lundsbrunn: Fanus Desalegn

Jula – Kinne Vedum 4-1
Mål Kinne Vedum: Mikael Lugn

Hangelösa – Töreboda 4-1
Mål Hangelösa: Sebastian Larsson, Peter Linde, Andreas Nyblom, Yonas Tsegay

———————————————-

Division 5 mellersta Västergötland

FC Corner – Herrljunga 2-0 (referat Corner) (referat Herrljunga)
Mål Corner: Selle Hussein, Fidaim Baftiu

IFK Emtunga – Tråvad/Larv 3-0 (referat T/L)
Mål Emtunga: Alfred Larsson 3

Alfred Larsson gav Emtunga segern.
Alfred Larsson gav Emtunga segern.

Levene/Skogslund – FC Gauthiod 3-2 (referat L/S)
Mål L/S: Jacob Kjellner, Robin Larsson, Niklas Mathiasson
Mål Gauthiod: Olle Månsson, självmål

ÖSIK – LFK Akademi 1-3 (referat ÖSIK)
Mål ÖSIK: Johannes Henningsson
Mål LFK: Benni Parlic, Elias Lindell,Oskar Norlin

Råda – Vinninga 2-2 (referat Råda)
Mål Råda: Martin Lagerlöf, Tom Johansson
Mål Vinninga: Joakim Synnergren 2

FC Gauthiod – Grolanda 3-3 (referat Grolanda)
Mål Gauthiod: Oscar Johansson, Sven Johansson, Marcus Hofling

Sandhem – Corner 0-7 (referat Sandhem) (referat Corner)
Mål Corner: Viktor Lindholm 3, Gabrijel Matanovic 2, Martin Apelqvist, Johan Lövkvist

Herrljunga – IFK Emtunga 3-0 (referat Herrljunga)
———————————————-

Division 5 västra Västergötland

Främmestad – Östadkulle 7-3 (referat Främmestad)
Mål Främmestad: Daniel Olsén 2, John Edvardsson 2, Anton Ivehag, Albin Larsson, Johan Fredlund

———————————————-

Division 6 Lidköping

Mellby – Trässberg 1-1 (referat Mellby) (referat Trässberg)
Mål Mellby: Egzon Restelica
Mål Trässberg: Marcus Eriksson

Arentorp/Helås – Norra Härene 9-0 (referat A/H)
Mål A/H: Andreas Johansson 4, Anders Svantesson 2, Victor Lindelöf 2, Emil Lindström

Ardala – Rackeby 0-2 (matchbilder Sklt)
Mål Rackeby: Daniel Landahl, Filip Bustad

Saleby – Lidköping United 1-5 (referat Saleby)
Mål Saleby: Jesper Augustsson
Mål United: Arman Daniel 3, Mirza Jusovic, Ayman Abdulhadi

Källby – JK10 1-0 (referat JK10)
Mål Källby: Markus Olsson

Kallby_IF-JK10IF_01

———————————————-

Division 6 Herrljunga

Västkurd – Kållandsö 3-5
Mål Kållandsö:Filip Fröjd 2, Mats Jansson, Patrik Tobiasson, Sune Gustavsson

Vedum – Stora Mellby 1-1 (referat Vedum)
Mål Vedum: Henrik Lidberg
———————————————-

Division 6 Skövde

Folkabo – Varnhem 1-0

Fröjered/Håven – Axvall 5-0

————————————————————


Elitettan, dam

Hovås Billdal – Lidköpings FK 4-1 (referat LFK)
Mål LFK: Ebba Handfast

Lidköpings FK – Östersunds DFF 1-3 (referat LFK)
Mål LFK: Emma Sandsjö

—————————-

Division 1 norra Götaland, dam

IK Gauthiod – IFK Skoghall 2-0 (referat Gauthiod)
Mål Gauthiod: Sanna Jensen, Ida Mörk

Skövde KIK – Sil 3-1 (referat Skövde)
Mål Sil: Mill Eriksen
———————————————-

Division 2 norra Västergötland, dam

Skara – Falköpings KIK 0-2 (referat Skara)
Råda – Arentorp/Helås 4-2
Mål Råda: Lina Larsson, Stina Adamsson, Sofia Karlsson, Rebecka Milos
Mål A/H: Emelie Nolerås, Emma Larsson

———————————————-

Division 3 norra Västergötland, dam

Värsås – Axvall 1-5 (referat Axvall)
Mål Axvall: Andrea Verona Grönberg 4, Hilda Jakobsson

———————————————-

Division 3 västra Västergötland, dam

LFK Akademi – Främmestad/Elmer-Fåglum/Nossebro 2-2 (referat F/EF/N)
Mål LFK: Tilda Andrén, Olivia Wilhemsson
Mål Fr/EF/N: Elsa Nilsson, Sigrid Verngren

 

Trollhättans BoIS – Kinne Vedum / Källby 0-1
Mål KV/Källby: Moa Lugn

 

Kållandsö – Vänersborgs IF 1-2
Mål Kållandsö: Tilda Gustafsson
———————————————-

Division 4 norra Västergötland, dam

Björsäter – Råda DBK 2-2
Mål Råda: Wilma Gustafsson, Maja Bellika
Vinninga – Igelstorp 7-2
Mål Vinninga: Louise Johnsson 3, Sabina Johansson 2, Ida Hedberg, Filippa Karvik
———————————————-

Division 4 västra Västergötland, dam

Rackeby – IFK Emtunga 9-1 (referat Rackeby)
Mål Rackeby:Therese Ekdén 3, Sara Appelberg 2, Hanna Sjögren 2, Marlene Andersson, Emmy HolmqvistCE-NWSuXIAAXdPk
Mellby – Göta 5-1 (referat Mellby)
Mål Mellby: Emma Andersson 2, Josefine Gustafsson, Åsa Svensson, Emma PetterssonCFEXtjkWoAA5J95
Rackeby – Vedum 2-2 (referat Rackeby)
Mål Rackeby: Towa Pettersson, Josefin Johansson
Mål Vedum:
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPrint this pageEmail this to someone

Lämna en kommentar