ANNONS:
ANNONS:

Allt från helgens lokala fotbollsfester

Seriepremiärer i mängd.
Och det bjöds på såväl skrällar som väntade storsegrar.

Här har du allt du kan tänka dig från helgens lokala fotboll.

Under två helger har det spelats seriepremiärer på lokal nivå, men först denna helg drog fotbollen igång på alla nivåer. Full fart alltså direkt från fredagskvällen ända till långt in på söndagen. Och det bjöd på massor med spännande matcher.

Här nedan hittar du samtliga resultat och målskyttar.

——————————————————–

DIVISION 2 NORRA GÖTALAND

IK Gauthiod – Rynninge 2-2 (referat Rynninge)
Mål Gauthiod: Jonathan Nilson, Alfred Wemmert

Lidköpings FK – Vänersborgs FK 0-1 (referat LFK) (referat VFK)

 

————————————-

DIVISION 3 MELLERSTA

Götene – Gnosjö 2-1 (referat Gnosjö)
Mål Götene: Christoffer Apell 2


————————————-

DIVISION 4 NORRA

LFK Akademi – Falköpings FK 2-2 (referat Falköpings Tidning)
Mål LFK: Philip Mears, Tayf Barkawi

ENV – Skara 0-1 (referat ENV) (matchbilder Sklt)
Mål Skara: Dorian Pavlovic

Vara – Råda 3-0
Mål Vara: Oskar Johansson, Johan Strömfeldt, Robert Barkin

————————————-

DIVISION 5 VÄSTRA

Nossebro – FC Gauthiod 3-1 (referat Gauthiod)
Mål Nossebro: Andreas Blom 2, Philip Apell
Mål Gauthiod: Pontus Nilsson

Tråvad/Larv – Trollhättans FK 0-1 (referat T/L) (referat TFK)

Halvorstorp – Främmestad 1-4
Mål Främmestad: Johan Fredlund 2, Filip Fredlund, Sebastian Sahlin

Mellby – Corner 1-3
Mål Mellby: Isse Restelica
Mål Corner: Fidaim Baftiu, Christian Lindelöf, Rickard Kanyo

Levene Skogslund – Lödöse Nygård 1-1
Mål L/S: Rasmus Möller

————————————-

DIVISION 5 ÖSTRA

Tymer – Sil 4-1 (referat Sil)
Mål Sil: William Pjanic

Fagersanna – Vinninga 3-1 (referat Vinninga)
Mål Vinninga: Tobias Mörby

Lundsbrunn- Väring 2-0
Mål Lundsbrunn: Fanus Desalegn, Oskar Hedström

Hangelösa – Valtorp 2-0 (referat Valtorp)
Mål Hangelösa: Peter Linde, Självmål

————————————-

DIVISION 6 LIDKÖPING

ÖSIK – Rackeby 1-2 (referat ÖSIK) 
Mål ÖSIK: Mattias Larsson
Mål Rackeby: Simon Wilson, Jesper Ottosson

Axvall – Kållandsö 5-0 (referat Axvall)
Mål Axvall: Sebastian Evertsson 2, Hugo Hammar 2, Festim Tanushi

axvallkåll

Trässberg – Varnhem 7-0 (referat Trässberg)
Mål Trässberg: Julius Söderberg 2, Patrik Fogelqvist 2, Marcus Eriksson, Patrik Arvidsson, Måns Nyström

Källby – Saleby/Norra Härene 5-0 (referat Källby)
Mål Källby: Rickard Nylander 4, Jonathan Lorentzon

kallby

————————————-

DIVISION 6 VARA

IFK Emtunga – Södra Härene 0-3 (referat S Härene)

Järpås – Stora Mellby 0-0

Arentorp/Helås – Ardala 0-1 (referat AH) (referat Ardala)
Mål Ardala: Gustav Vallgren

Östadkulle – Elmer Fåglum 5-0

JK10 – Friscopojkarna 7-0 (referat JK10)
Mål JK10: Tony Berntsson 4, Haris Music 2, Hampus Svensson

 

————————————-
DIVISION 1 NORRA GÖTALAND DAM

Lidköpings FK – Skoghall 4-1
Mål LFK: Sandra Lagerbratt 2, Maria Johansson 2

Töcksfors – IK Gauthiod 0-4 (referat Gauthiod)
Mål Gauthiod: Mirjam Bader 2, Sigrid Verngren, Stina Österberg

————————————-

DIVISION 2 VÄSTRA DAM

Arentorp/Helås – Skoftebyn 1-1
Mål A/H: Moa Hötomt

CgyWoesW4AEKP59
————————————-

DIVISION 2 ÖSTRA DAM

Sil – Falköpings KIK 1-2 (matchbilder Sklt)
Mål Sil: Ebba Rådmark

IFK Tidaholm – Råda 0-1
Mål Råda: Emelie FrickCgq7Ap1WYAAvumM
Mariestads BoIS – Skara 5-0 (referat Mariestad)

————————————-

DIVISION 3 ÖSTRA DAM

Axvall – Kinne Vedum/Källby 3-2 (referat Axvall)
Mål Axvall: Julia Oskarsson 2, Anna Milton
Mål KV/K: Sara Bertilsson, Sara Christensson

————————————-

DIVISION 3 VÄSTRA DAM

Främmestad/Elmer-Fåglum/Nossebro – Kållandsö 2-5 (referat F/EF/N)
Mål F/EF/N: Ellen Ölander 2
Mål Kållandsö: Denise Segerqvist 4, Tilda Gustafsson

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPrint this pageEmail this to someone

Lämna en kommentar