ANNONS:
ANNONS:

Allt från Kristi Himmelfärdshelgens lokala fotboll

37 matcher i gassande vårsol.
Kristi himmelfärdshelgen bjöd på det mesta även på fotbollsplanen.

Här har du allt du kan tänka dig från helgens lokala fotboll.

Våren bjuder som vanligt på röda dagar lite då och då. Förra veckan var det ”Kristi flygare” och det innebar att det var fotbollsmatcher i rikliga mängder då många lokala lag valde att spela fler än en match under veckan.

I underbar vårvärme spelades totalt 37 matcher med lokal inblandning mellan onsdag och söndag och vi på Lokalfotboll.se har gjort vårt bästa för att sammanställa all lokal fotboll som spelades. Så nedan hittar du alltifrån målskyttar och resultat till segerintervjuer och matchbilder.

Håll till godo!

 

——————————————————–

DIVISION 2 NORRA GÖTALAND

Lidköpings FK – Karlstad BK 1-3 (referat LFK)  (referat KBK)
Mål LFK: Kristian Nikolla

IK Gauthiod – Kumla 1-1
Mål Gauthiod: Emil Olesen

Stenungsund – Lidköpings FK 2-1 (referat Stenungsund) (referat LFK)
Mål LFK: Albrim Demaliljaj

Vänersborgs FK – IK Gauthiod 0-1 (referat VFK) (referat Gauthiod)
Mål Gauthiod: Alfred Wemmert

 

————————————-

DIVISION 4 NORRA

Vara- Falköpings FK 1-1 (referat Vara) (matchbilder Sklt)
Mål Vara: Robert Barkin

ENV – Trollhättans BoIS 1-1 (referat ENV) (matchbilder Sklt)
Mål ENV: Daniel Johansson

IFK Trollhättan – Skara 0-1 (matchbilder Sklt)
Mål Skara: Dorian Pavlovic

LFK Akademi – Skultorp 3-1
Mål LFK: Philip Andersson 2, Felix Stenström

IFK Hjo – Råda 4-0 (referat Råda) (matchbilder Hjo)

————————————-

DIVISION 5 VÄSTRA

Halvorstorp – Levene Skogslund 0-1
Mål LS: Jacob Kjellner

Tråvad/Larv – Främmestad 0-2 (referat TL) (referat Främmestad)
Mål Främmestad: Albin Larsson. Johan Fredlund

fiknoss

Nossebro – Edet 2-4 (referat Edet)
Mål Nossebro: Uno Gunerberg, Ibrahim Demirovic

FC Gauthiod – Corner 2-1 (referat Gauthiod) (referat Corner)
Mål Gauthiod: Philip Rigfeldt, Daniel Fredriksson
Mål Corner: Jesper Holmberg

Mellby – Trollhättans FK 1-1 (referat TFK)
Mål Mellby: Egzon Restelica

————————————-

DIVISION 5 ÖSTRA

Ekedalen – Vinninga 2-4 (referat Ekedalen) (referat Vinninga)
Mål Vinninga: Tobias Mörby 2. Marcus Widell, David Kihlén

Hangelösa – Jula 4-1 (matchbilder Sklt)
Mål Hangelösa: Peter Linde 2, Dino Husic, Rasmus Sundén

Lundsbrunn – Sil 4-3 (referat Sil) (matchbilder Sklt)
Mål Lundsbrunn: Fanus Desalegn, Alexander Hambäck, Szymon Piotr Faruga, Jesper Falk
Mål Sil: Jonathan Mendoza, Albin Åkesson, Johan Månsson

————————————-

DIVISION 6 LIDKÖPING

ÖSIK – Kållandsö 2-3 (referat ÖSIK)
Mål ÖSIK: Rickard Svensson, Johannes Henningsson
Mål Kållandsö: Thor-Björn Elmers, Martin Karlsson, Robert Tidblom

Hällekis/Trolmen – Axvall 2-1 (referat Axvall)
Mål Trollekis: Erik Jonåker, Marcus Eriksson
Mål Axvall: Jesse Svensson Jackson

Trässberg – Rackeby 5-2 (referat Trässberg)
Mål Trässberg: Patrik Arvidsson 3, Oskar Liljebäck, Måns Nyström
Mål Rackeby: Jesper Ottosson, Kenny Rygell

Kinne Vedum – Saleby/Norra Härene 6-0 (referat S/NH)
Mål Kinne Vedum: Patrik Dahlin 2, Albin Istrefi, Anton Strid Svensson, Viktor Callerud, Självmål

————————————-

DIVISION 6 VARA

IFK Emtunga – Arentorp/Helås 1-3 (referat AH)
Mål Emtunga: Alfred Larsson
Mål A/H: Andreas Johansson 2, Fredrik Berggren

JK10 – Stora Mellby 3-1 (referat JK10)
Mål JK10: Tony Berntsson 2, Pontus Eriksson

 

 

Vedum – Elmer-Fåglum 9-2 (referat Vedum) (referat EF)
Mål Vedum: Joel Lavén 3, Linus Björk 2, Jakob Hedén 2, Kristoffer Dahlberg, Linus Pettersson
Mål EF: Peter Aghamn 2

Järpås – Ardala 2-2 (referat Ardala)
Mål Järpås: CH von Elling, Patrik Petersson
Mål Ardala: Robin Björk, Viktor Berntsson

————————————-
DIVISION 1 NORRA GÖTALAND DAM

Lidköpings FK – Jitex 3-1 (referat Jitex)
Mål LFK: Sandra Lagerbratt 2, Maria Johansson

Rävåsen – IK Gauthiod 3-1 (referat Rävåsen) (referat Gauthiod)
Mål Gauthiod: Sanna Jensen

————————————-

DIVISION 2 VÄSTRA DAM

Arentorp/Helås – Frisco 1-3 (referat Frisco)
Mål A/H: Emma Larsson
————————————-

DIVISION 2 ÖSTRA DAM

Sil – Råda 3-1
Mål Sil: Ebba Rådmark 2, Amanda Staberg
Mål Råda: Ida Kjörk

 

Skara – Falköpings KIK 2-4 (matchbilder Sklt)
Mål Skara: Mikaela Wallgren 2

————————————-

DIVISION 3 ÖSTRA DAM

Axvall – Värsås 1-2 (referat Axvall)
Mål Axvall: Amanda Johansson

Kinne Vedum/Källby – Jula 4-0
Mål KV/K: Frida Karlsson 2, Moa Lugn, Jennie Dahlqvist

————————————-

DIVISION 3 VÄSTRA DAM

LFK Akademi – Främmestad/Elmer-Fåglum/Nossebro 5-1
Mål LFK: Ellen Widell 2, Ida Olofsson 2, Klara Ahlström
Mål F/EF/N: Christin Gidstedt

TFK/Halvorstorp/TBoIS – Vinninga 2-0

————————————-

DIVISION 4 VÄSTRA DAM

Södra Härene – Vedum 1-4 (referat Vedum)
Mål Vedum: Matilda Fransson 2, Emma Gustafsson, Josefine Thunborg

Rackeby – Saleby/Järpås 2-3 (referat S/J)
Mål Rackeby: Anna-Stina Gustafsson, Heidi Andersson
Mål S/J: Maja Stenberg 2, Ellen Ivarsson

IFK Trollhättan – IFK Emtunga 4-3
Mål Emtunga: Linnea Magnusson 2, Jeanette Nilsson

 

Lämna en kommentar