ANNONS:
ANNONS:

DM-helg i soligt (?) vårväder

Snöoväder förra helgen.
Men detta veckoslut utlovar betydligt bättre DM-väder.
Helgens alla matcher, tider och platser hittar du här.

Var väl knappast någon som inte märkte av förra helgens intensiva snöande som påverkade den lokala fotbollen runt om i distriket. Flera DM-matcher fick ställas in och de allra flesta istället spelas under den gångna veckan.

Denna helg verkar det dock bli bättring på vårvädret och alla matcher i den andra gruppspelsomgången bör kunna spelas som planeras. Just omgång två lär bli ännu mer intressant än den första då många lag redan till helgen kan säkra avancemang till slutspelsomgången.

Hur alla lag ligger till inför helgens DM-spel hittar du för herrar hittar du HÄR och damer HÄR.

 


Nedan hittar du samtliga lokala matcher under helgen. Saknas någon, eller har något ändrats så hör av er med en kommentar.

Lidköping
Lördag 10:00 DM: Vinninga dam – Holmalund Akademi (Dinaplanen)
Lördag 12:00 DM: LFK Akademi dam – Vänersborgs FK (Dinaplanen)
Lördag 14:00 DM: Mellby dam – Wargön dam (Dinaplanen)
Lördag 16:00 DM: Vinninga – Vedum (Dinaplanen)
Söndag 11:00 DM: Trässberg – Främmestad (Dinaplanen)
Söndag 13:00 DM: ÖSIK – Lundsbrunn (Dinaplanen)
Söndag 16:00 DM: Saleby/Järpås dam – Lödöse/Nygård (Framnäs)


Götene
Lördag 12:00 Götene – Skoftebyn (Västerby)
Lördag 14:00 DM: Sil – Väring (Västerby)
Lördag 16:00 DM: Lundsbrunn/Hällekis/Kinne Vedum – Skara (Västerby)
Söndag 14:00 DM: Trollekis – Tidaholms G&IF (Västerby)


Skara
Lördag 11:00 DM: Axvall – Valtorp (Sparbanken Arena)
Lördag 13:00 DM: Härlunda – Tymer (Sparbanken Arena)


Vara
Lördag 10:00 DM: JK10 dam – Skoftebyn (Bendersvallen)
Lördag 12:00 DM: Arentorp/Helås – Säven/Hol (Bendersvallen)
Lördag 16:00 DM: IFK Emtunga – Herrljunga (Bendersvallen)
Söndag 14:00 DM: Vedum dam – Mariedal dam (Bendersvallen


Grästorp


Nossebro
Fredag 19:00 DM: Elmer-Fåglum – Nossebro (Sparbanksvallen)
Söndag 15:00 DM: Främmestad/EF/Nossebro – Frisco dam (Sparbanksvallen)


Bortaplan
Fredag 19:00 DM: Halvorstorp – Levene Skogslund (Edsborg)
Lördag 10:00 DM: Björsäter – Kinne Vedum (Lekevi)
Lördag 12:00 DM: Jula dam – Råda dam (Lekevi)
Lördag 12:00 Vårgårda – IK Gauthiod (Tånga Hed)
Lördag 13:00 Vänersborgs FK – Lidköpings FK (Vänersvallen)
Lördag 13:00 DM: Trollhättans FK – JK10 (Edsborg)
Lördag 14:00 Ulricehamn – Vara (Lassalyckan)
Lördag 15:00 DM: Norra Fågelås – Källby (Guldkroksvallen)
Lördag 15:00 DM: Sollebrunn – Tråvad/Larv (Nya Bjärkevi)
Söndag 11:45 DM: Wargön – ENV (Vänersvallen)
Söndag 12:00 DM: Fröjered/Håven – Ardala (Tidavallen)
Söndag 12:00 DM: Weimer – Råda (Lekevi)
Söndag 12:00 DM: Våmb – Skara (Södermalm)
Söndag 14:00 DM: Sjuntorp – Mellby (Torsbovallen)
Söndag 14:00 DM: Frisco – FC Gauthiod (Mörlanda)
Söndag 14:00 DM: Våmb dam – Sil dam (Södermalm)
Söndag 16:00 DM: Åsaka – Arentorp/Helås (Torsbovallen)
Söndag 17:00 DM: Trollhättans FF – Corner (Edsborg)
Söndag 18:00 DM: Gullspång – Hangelösa (Lekevi)

Lämna en kommentar