ANNONS:
ANNONS:

Gauthiod och Främmestad kryssade i seriefinalen

Oförändrat i västra femman, men avgjort i den östra?
Och LFK dam fick oväntad hjälp av Sköve och leder nu damettan
Allt från den lokala fotbollshelgen kan du nu läsa om här.

Hangelösa kopplade ett rejält grepp om division 5 östra. Främmestad och Gauthiod delade på poängen i seriefinalen i den västra femman. Lägg där till ett LFK dam som fick oväntad hjälp av Skövde KIK och som nu leder damettan.
Ja, helgen bjöd på massor av händelserik fotboll och nedan hittar du samtliga lokalaresultat, med målskyttar, referat och bilder.

Skulle det också vara så att du är sugen på att kolla in alla tabeller så gör du det HÄR.

 

——————————————————–

DIVISION 2 NORRA GÖTALAND

IK Gauthiod – Vänersborgs FK 1-0 (referat Gauthiod) (referat VFK)
Mål Gauthiod: Jonathan Nilsson

Lidköpings FK – Stenungsund 1-1 (referat LFK) 
Mål LFK: Elias Lindell

————————————-

DIVISION 3 MELLERSTA

IFK Mariestad – Götene  3-2 (matchbilder Sklt)
Mål Götene: Mikael Mörk 2

————————————-
DIVISION 4 NORRA

Råda – Tidaholms GoIF 2-2 (matchbilder Västgötabladet)
Mål Råda: Gustaf Tigerberg 2

Skultorp – Vara 1-2 (referat Vara)
Mål Vara: Robert Barkin, Philip Enström

LFK Akademi – ENV 0-2 (referat ENV)
Mål ENV: Rikard Mörk, Josef Ulvsgärd

Skara – Ulvåker 5-1 (referat Ulvåker)
Mål Skara: Ekrem Ibrasimovic 3, Jakob Söderberg, Niklas Eklund

————————————-

DIVISION 5 VÄSTRA

Mellby – Lödöse Nygård 3-0
Mål Mellby: Isse Restelica, Aldin Mesic, Aman Daniel

Hjärtum – Corner 2-1 (referat Corner)
Mål Corner: Fidaim Baftiu

Nossebro – Levene Skogslund 2-6
Mål Nossebro: Peter Mogren, Erik Stockhem
Mål Levene Skogslund: Rickard Fritsch 3, Rasmus Möller, Viktor Robertsson, Leo Persson

Tråvad/Larv – Halvorstorp 3-1 (referat TL)
Mål T/L: Fredrik Bjelkholm, Alexander Johansson, Petter Källkvist

FC Gauthiod – Främmestad 1-1
Mål Gauthiod: Per Ljunggren
Mål Främmestad: Sebastian Sahlin

 

————————————-

DIVISION 5 ÖSTRA

Töreboda – Vinninga 3-1
Mål Vinninga: Jakob Johansson

Hangelösa – Fagersanna 1-0
Mål Hangelösa: Peter Linde

IMG_1047

Lundsbrunn – Tymer 1-0
Mål Lundsbrunn: Noah Tesfaye Berhane

Valtorp – Sil 2-1 (referat Valtorp)  (referat Sil)
Mål Sil: Kristoffer Andersson

————————————-

DIVISION 6 LIDKÖPING

Kinne Vedum – Kållandsö 7-0 (referat Kållandsö)
Mål Kinne Vedum: Patrik Dahlin 4, Albin Istrefi, Martin Algotsson, Robin Larsson

Saleby/Norra Härene – Rackeby 1-3
Mål S/N: Rasmus Johansson
Mål Rackeby: Nermin Mesic 2, Daniel Landahl

Axvall – Källby 4-0
Mål Axvall: Karl Zettervall 2, Ola Hermansson, Jesse Jackson

————————————-

DIVISION 6 VARA

JK10 – Arentorp/Helås 2-1 (referat JK10) (referat A/H)
Mål JK10: Tony ”Tiger” Berntsson, Erik Berntsson
Mål A/H: Andreas Johansson

Elmer-Fåglum – Stora Mellby 0-3

Östadkulle – Emtunga 4-2
Mål Emtunga: Arvid Sahlin, Gustav Vestfelt

————————————-
DIVISION 1 NORRA GÖTALAND DAM

Vallen – Lidköpings FK 0-3
Mål LFK: Sandra Lagerbratt 2, Marina Zirdum

IK Gauthiod – Mossen 2-1 (referat Gauthiod)
Mål Gauthiod: Sofia Ohlsson, Självmål

————————————-

DIVISION 2 ÖSTRA DAM

Falköpings KIK – Råda 4-2
Mål Råda: Sofia Karlsson, Emelie Frick

Töreboda – Skara 1-2 (referat Sklt)
Mål Skara: Emma Olsson, Stina Persson

Hörnebo – Sil 5-1
Mål Sil: Amanda Staberg

————————————-

DIVISION 2 VÄSTRA DAM

Sjömarken – Arentorp/Helås 2-3
Mål AH: Moa Hötomt, Ida Eriksson, Emma Olesen

————————————-

DIVISION 3 ÖSTRA DAM

Valtorp – Axvall 2-2 (referat Valtorp)
Mål Axvall: Mikaela Verona Grönberg 2

IFK Värsås – Kinne Vedum/Källby/Lundsbrunn 1-3
Mål KV/K/L: Jennie Dahlqvist, Sara Christensson, Wilma Strand

————————————-

DIVISION 3 VÄSTRA DAM

Mellby – Vinninga 1-3
Mål Mellby: Åsa Svensson
Mål Vinninga: Filippa Karvik 2, Linnea Rosman

TFK/Halvorstorp/TBoIS – Främmestad/EF/Nossebro 3-0

Kållandsö – LFK Akademi 0-5
Mål LFK: Klara Ahlström 3, Adela Berntsson, Hannah Gustavsson

JK10 – Sollebrunn 5-0
Mål JK10: Mikaela Lindahl 4, Natalie Anersson

————————————-

DIVISION 4 VÄSTRA DAM

Hudene – Rackeby 3-0 (WO)

 

Lämna en kommentar