ANNONS:
ANNONS:

Iskall fotbollshelg bjöd på värmande resultat

Förra veckans sommarvärme byttes i helgen till tidig vinter.
Men våra lokala lag bjöd på värmande insatser runt om i länet

Här har du allt du kan tänka dig från helgens lokala fotboll.

Efter förra helgen skrev vi om sommarens tidiga besök i vårt land och det var nog många fotbollsspelare som njöt av fint fotbollsväder. Lagom till fredagen denna helg hadde dock värmen bytts ut mot isande kyla i västra Skaraborg och det var långt ifrån perfekta yttre förutsättningar under helgens matcher.

Detta hindrade dock inte våra lokala lag från att bjuda på värmande insatser. För faktum var faktiskt att denna helg bjöd på betydligt fler lokala segrar än förra. Hur det gick för just ditt favoritlag kan du se nedan där vi samlat det mesta från alla matcher som spelades under helgen som passerade.

Håll till godo!

 

——————————————————–

DIVISION 2 NORRA GÖTALAND

Lidköpings FK – Skoftebyn 4-1 (referat LFK) (referat Skoftebyn)
Mål LFK: Albrim Demaliljaj 2, Kristijan Nikolla, Rasmus Holmqvist

IK Gauthiod – Kortedala 4-1 (referat Gauthiod) (referat Kortedala)
Mål Gauthiod: Wiktor Wersén 2, Pelle Ödlund, Emil Olesen

 

————————————-

DIVISION 3 MELLERSTA

Holmalund – Götene 3-1 (referat lokalfotboll.se/0322)
Mål Götene: Johan Karlsson

————————————-

DIVISION 4 NORRA

Råda – Ulvåker 7-0 (referat Råda) (referat Ulvåker)
Mål Råda: Robin Kvick 3, Johan Höjer 2, Axel Bohrén

Trollhättans BoIS – Vara 2-1 (referat TBoIS) (referat Vara)
Mål Vara: Robert Barkin

Skultorp – ENV 1-1 (referat ENV)
Mål ENV: Rikard Mörk

Skara – IFK Hjo 2-2 (matchbilder Sklt)
Mål Skara: Jacob Söderberg, Joakim Friberg

LFK Akademi – Tidaholms GoIF 1-1 (matchbilder Västgötabladet)
Mål LFK: Tayf Barkawi

————————————-

DIVISION 5 VÄSTRA

Trollhättans FK – Corner 3-2
Mål Corner: Alexander Karlsson, Fidaim Baftiu

Mellby – Främmestad 1-5
Mål Mellby: Egzon Restelica
Mål Främmestad: Johan Fredlund 3, Karl Wernebratt, Filip Fredlund

Tråvad/Larv – Levene Skogslund 1-5 (referat Tråvad/Larv)
Mål T/L: Emil Larsson
Mål LS: Rickard Fritsch 3, Jerker Karlgren, Niklas Mathiasson

Nossebro – Lödöse Nygård 3-2
Mål Nossebro: Andreas Blom, Philip Apell, Ibrahim Demirovic

————————————-

DIVISION 5 ÖSTRA

Hangelösa – Vinninga 1-1 (referat Vinninga)
Mål Hangelösa: Självmål
Mål Vinninga: Jacob Johansson

Oavgjort_mot_Hangel-sa

Lundsbrunn – Fagersanna 2-3
Mål Lundsbrunn: Jesper Falk, Yonas Tsegay

————————————-

DIVISION 6 LIDKÖPING

Kållandsö – Källby 0-3 (referat Källby)
Mål Källby: Carl Nilsson 2, Gustav Myrberg

kallbykåll

Axvall – ÖSIK 3-1 (referat ÖSIK)
Mål Axvall: Festim Tanushi, Hugo Hammar, Sebastian Evertsson
Mål ÖSIK: Robert Lindlöf

Saleby/Norra Härene – Varnhem 1-1 (referat S/N)
Mål Saleby/N: Erik Ivarsson
Mål Varnhem: Simon Mousa

————————————-

DIVISION 6 VARA

Elmer-Fåglum – Friscopojkarna 0-5

Stora Mellby – Vedum 2-3 (referat Vedum)
Mål Vedum: Jakob Hedén, Gustaf Josefsson, Kristoffer Dahlberg

vedum

Södra Härene – JK10 3-2 (referat JK10)
JK10: Filip Jonsson, Hampus Svensson

Ardala – Östadkulle 2-0 (referat Ardala)
Mål Ardala: Robin Björk, Viktor Berntsson

Arentorp/Helås – Järpås 8-0 (referat A/H)
Mål A/H: Magnus Werner 3, Andreas Johansson 2, Anders Svantesson 2, Simon Ryttegård

 

————————————-
DIVISION 1 NORRA GÖTALAND DAM

Stenungsund – Lidköpings FK 1-7
Mål LFK: Sandra Lagerbratt 4, Johanna Elvelind, Maria Johansson, Amanda Reinhardt

IK Gauthiod – Rössö 2-2 (referat Gauthiod) (referat Rössö)
Mål Gauthiod: Sigrid Verngren, Elsa Nilsson

————————————-

DIVISION 2 VÄSTRA DAM

Vänersborgs IF – Arentorp/Helås 1-2 (referat Vänersborg)
Mål A/H: Ida Eriksson, Emma Larsson
————————————-

DIVISION 2 ÖSTRA DAM

Töreboda – Sil 1-0 (referat Töreboda)

Råda – Skara 4-2
Mål Råda: Rebecka H Milos 2, Sofia Karlsson 2
Mål Skara: Emma Olsson, Mikaela Wallgren

————————————-

DIVISION 3 ÖSTRA DAM

Åsarp-Trädet/Redväg – Axvall 0-0
Mål Axvall: Amanda Johansson

Ulvåker – Kinne Vedum/Källby/Lundsbrunn 4-2 (referat Ulvåker)
Mål KV/K/L: Hanna Isaksson, Jennie Dahlqvist

————————————-

DIVISION 3 VÄSTRA DAM

Sollebrunn – JK10 3-4 (referat JK10)
Mål JK10: Cajsa Karlsson, Emma Berntsson, Cecilia Johansson, Mikaela Lindahl

dsc_1168

Vinninga – Mellby 2-3
Mål Vinninga: Louise Johnsson, Lisa Henriksson
Mål Mellby: Alma Mörk 2, Emma Andersson

mell

Främmestad/Elmer-Fåglum/Nossebro – TFK/Halvorstorp/TBoIS 1-4 (referat F/EF/N)
Mål F/EF/N: Ellen Ölander

LFK Akademi – Kållandsö 5-3
Mål LFK: Ida Olofsson 3, Klara Ahlström 2
Mål Kållandsö: Lisa Jansson 2, Anna Berge

 

————————————-

DIVISION 4 VÄSTRA DAM

Göta – Rackeby 3-2
Mål Rackeby:

Hudene – Levene Skogslund 1-0

Lämna en kommentar