ANNONS:
ANNONS:

Gauthiods herrar tog sjunde raka segern

Gillar du lokalfotboll, men har inte all tid i världen?
Lokalfotboll.se ger dig här ”Snabbkollen”.
Ett snabbt och enkelt sätt för dig som vill ha koll på de lokala serierna.

snabbkollen

Tabeller om du klickar på serienamnet.

Division 2 norra Götaland

Nordvärmland – Lidköpings FK 1-2 (referat LFK)
Mål LFK: Jimmie Olausson 2

jimmienv

Tibro – IK Gauthiod 1-2 (referat Gauthiod)
Mål Gauthiod: Pelle Ödlund, Emil Svensson, Albin Wemmert

———————————————-

Division 3 mellersta Götaland

Hestrafors – Götene 1-3 (referat Götene)
Mål Götene: Robin Johansson, Johan Karlsson, Patrik Dahlin

IFK Tidaholm – Vara 0-3 (referat Vara)
Mål Vara: Robert Barkin, Sebastian Eriksson, Jacob Nilsson

Skara – Holmalund 2-2
Mål Skara: Mattias ”Mattigol” Karlsson 2

———————————————-

Division 4 norra Västergötland

———————————————-

Division 5 norra Västergötland

Lundsbrunn – Väring 1-1
Mål Lundsbrunn: Fanus Desalegn

 

———————————————-

Division 5 mellersta Västergötland

FC Gauthiod – Råda 3-6 (referat Råda)
Mål Gauthiod: Pontus Nilsson, Sven Johansson, Daniel Fredriksson
Mål Råda: Kim Thorsell 3, Tom Johansson 2, Robin Kvick

IFK Emtunga – Sandhem 3-3 (referat Sandhem)
Mål Emtunga: Alfred Larsson, Arvid Karlsson, Joel Sahlin

ÖSIK – Herrljunga 1-1 (referat ÖSIK) (referat Herrljunga)
Mål ÖSIK: Filip Andersson

IMG_0165

Levene/Skogslund – Tråvad/Larv 3-1 (referat T/L)
Mål L/S: Simon Jonsson 2, Robin Larsson
Mål T/L: Johannes Johansson

Grolanda – LFK Akademi 1-2 (referat Grolanda)
Mål LFK: Oskar Norlin, Barhodan Said Hussein

Oscar Norlin fortsätter att näta.
Oscar Norlin fortsätter att näta.

———————————————-

Division 5 västra Västergötland

Säven/Hol – Främmestad 2-5 (referat Främmestad)
Mål Främmestad: Johan Fredlund 3, Albin Larsson, Daniel Olsén

Hattrick av Johan Fredlund

Nossebro – Halvorstorp 3-3 (referat Halvorstorp)
Mål Nossebro: Philip Gunherberg, Viktor Almqvist, Najim Ahmed Kalilf

———————————————-

Division 6 Lidköping

Norra Härene – Mellby 1-6 (referat Mellby)
Mål Härene: Mattias Larsson
Mål Mellby: Simon Främgård 2, Anton van de Velde, Truls Johansson, Egzon Restelica, Philip Frändén

Trässberg – Källby 1-0 (referat Trässberg)
Mål Trässberg: Dino Husic

JK10 – Järpås 4-0 (referat JK10)
Mål JK10: Hampus Svensson 2, Johan Malmgren 2

Hällekis/Trolmen – Saleby 12-0 (referat Saleby)
Mål H/T: Max Frankén 4, Sebastian Krantz 3, Anders Johansson 2, Edward Gullbrandsson, Christoffer Frostemark, Martin Svensson

Rackeby – Arentorp/Helås 2-4 (referat A/H)
Mål Rackeby: Carl Johansson, Gustav Nordmark
Mål A/H: Andreas Johansson 2, Emil Lindström, Felix Ryttegård

Lidköping United – Ardala 2-0
Mål United: Muamer Talic, Ayman Abdulhadi

 

———————————————-

Division 6 Herrljunga

Kållandsö – Sollebrunn 2-3
Mål Kållandsö: Andreas Segerqvist, Mats Jansson

Frisco – Vedum 4-5 (referat Vedum)
Mål Vedum: Jonas Aronsson 4, Kristoffer Dahlberg

———————————————-

Division 6 Skövde

Axvall – Folkabo 5-0
Mål Axvall: Sebastian Evertsson 2, Marcus Erlingfors, Hugo Hammar, Andreas Friberg

Varnhem – Våmb 2-2
Mål Varnhem: Tommy Saliba, David Larsson

————————————————————


Elitettan, dam

Limhamn Bunkeflo – Lidköpings FK 3-0 (referat LFK)

—————————-

Division 1 norra Götaland, dam

Sil – Stenungsund 0-2 (referat Stenungsund)
Rössö – IK Gauthiod 4-0 (referat Gauthiod)
———————————————-

Division 2 norra Västergötland, dam

Arentorp/Helås – IFK Tidaholm 2-0
Mål A/H: Lorraine Otterborg, Moa Hötomt———————————————-

Division 3 norra Västergötland, dam

Axvall – Norra Fågelås 2-1 (referat Axvall)
Mål Axvall: Andrea Verona Grönberg, Mikaela Verona Grönberg
———————————————-

Division 3 västra Västergötland, dam

Kinne Vedum/Källby – Sollebrunn 0-3Södra Härene – LFK Akademi 1-3
Mål LFK: Linnea Wallgren 2, Fanny Millqvist

———————————————-

Division 4 norra Västergötland, dam

Gullspång/Hova/Weimer – Vinninga 1-2
Mål Vinninga: Louise Johnsson, Ida Hedberg
Råda DBK – Tymer 1-1
Mål Råda: Wilma Gustafsson
———————————————-

Division 4 västra Västergötland, dam

Vedum – Mellby 3-1
Mål Vedum: Charlotte Inedahl, Jessica Eng, Sandra Johansson
Mål Mellby: Emma Pettersson
Göta – Emtunga 6-1
Mål Emtunga: Emelie Gustafsson
Saleby/Järpås – Åsaka 0-3
Rackeby – Upphärad/Sjuntorp 7-0
Mål Rackeby: Therese Ekdén 4, Victoria Ekdén, Sara Appelberg, Tova Pettersson
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPrint this pageEmail this to someone

Lämna en kommentar