ANNONS:
ANNONS:

Regerande mästarna Nossebro ute direkt i Alliansen

Båda fjolårsfinalisterna utslagna direkt.
Och båda Gauthiodlagen enkelt vidare till nästa runda.
Det var bara lite av det som hände i Varaalliansens första gruppspel.

Inför ögonen på cirka 550 julmätta besökare avgjordes under söndagen det första gruppspelet i Varaalliansens årliga inomhusturnering i Sparbankshallen i Vara.
13 herrlag gör i år upp om titeln och redan efter den första dagen stod det klart att Nossebros herrar inte kommer att försvara pokalen från i januari.

En relativt blek insats under förmiddagen räckte nämligen bara till en fjärdeplats i sin grupp. En grupp där bara fjolårstvåan Elmer-Fåglum var sämre.

Övrigt värt att notera från söndagen var att de båda Gauthiodlagen IK och FC tog sig enkelt vidare. Även Vara som är en av förhandsfavoriterna vann sin grupp och får på lördag spela nästa gruppspel. Nytt för i år är var också att de klassiska handikappstraffarna som laget från en lägre division får skjuta i år slogs efter slutsignalen och inte före som tidigare år.

Detta gav en ökad nerv till matcherna och det var också tydligt att även spelarna kände så då fler straffar än vanligt missades.

Här har du samtliga resultat, målskyttar och tabeller från söndagens spel:

Grupp 1
Elmer-Fåglum – Arentorp/Helås 0-1
Mål A/H: Simon Ryttegård (hcp-straff)

Nossebro – Vedum 2-3
Mål Nossebro: Rickard Gunnarsson, Peter Mogren
Mål Vedum: Kristoffer Dahlberg 2 (1 hcp-straff), Linus Björk

Vara – Elmer-Fåglum 3-2
Mål Vara: Robert Barkin, Robin Lundgren
Mål E-F: Marcus Härnälv, Jonas Persson, Peter Agham (hcp-straff)

Arentorp/Helås – Nossebro 1-1
Mål A/H: Victor Lindelöf
Mål Nossebro: Andreas Blom

Vedum – Vara 0-3
Mål Vara: Philip Enström, Kristoffer Ejdestig, Lucien el Mochntaf

Nossebro – Elmer-Fåglum 2-2
Mål Nossebro: Jonatan Lundén, Uno Guntherberg
Mål E-F: Filip Landqvist, Peter Agham (hcp-straff)

Vedum – Arentorp/Helås 0-1
Mål A/H: Magnus Werner

Vara – Nossebro 0-1
Mål Nossebro: Ibrahim Demirovic

Elmer-Fåglum – Vedum 1-2
Mål E-F: Filip Landqvist
Mål Vedum: Kristoffer Dahlberg, Anton Högemark

Arentorp/Helås – Vara 1-2
Mål A/H: Andreas Johansson (hcp-straff)
Mål Vara: Philip Enström, Alexander Larsson

Slutställning:
Vara 9 poäng
Arentorp/Helås 7 poäng
Vedum 6 poäng
Nossebro 5 poäng
Elmer-Fåglum 1 poäng

———————————-
Grupp 2
FC Gauthiod – Tråvad/Larv 2-0
Mål Gauthiod: Marcus Hofling, Sven Johansson

Levene Skogslund – ENV 1-0
Mål L/S: Jacob Kjellner (hcp-straff)

FC Gauthiod – Levene Skogslund 3-1
Mål Gauthiod: Oskar Andersson, Daniel Fredriksson, Philip Rigfeldt
Mål L/S: Jacob Kjellner

ENV – Tråvad/Larv 1-2
Mål ENV: Gustav Björk
Mål T/L: Oscar Hofling, Fredrik Bjelkholm (hcp-straff)

ENV – FC Gauthiod 3-3
Mål ENV: Jhimmy Svantesson, Viktor Forsblad, Anton Hofling
Mål Gauthiod: Hannes Johansson, Daniel Fredriksson, Philip Rigfeldt (hcp-straff)

Slutställning:
FC Gauthiod 7 poäng
Tråvad/Larv 6 poäng
Levene/Skogslund 3 poäng
ENV 1 poäng

———————————-

Grupp 3
IK Gauthiod – Emtunga 3-2
Mål Gauthiod: Alfred Wemmert 3
Mål Emtunga: Philip Welander, Alfred Larsson (hcp-straff)

Främmestad – JK10 1-1
Mål Främmestad: Karl Wernebratt
Mål JK10: Peter Olsson (hcp-straff)

IK Gauthiod – Främmestad 1-1
Mål Gauthiod: Emil Olesen
Mål Främmestad: Johan Fredlund (hcp-straff)

JK10 – Emtunga 1-3
Mål JK10: Filip Jonsson
Mål Emtunga: Arvid Sahlin, Emil Johansson, Alfred Larsson

JK10 – IK Gauthiod 1-2
Mål JK10: Anton Hjalmarsson (hcp-straff)
Mål Gauthiod: Simon Karlsson, Alfred Wemmert

Främmestad – Emtunga 4-2
Mål Främmestad: Robin Larsson 2, Johan Fredlund, Rasmus Andersson
Mål Emtunga: Alfred Larsson 2 (1 hcp-straff)

Slutställning:
IK Gauthiod 7 poäng
Främmestad 6 poäng
Emtunga 3 poäng
JK10 1 poäng

———————————-
Skytteliga efter dag 1:
1. Alfred Wemmert, IK Gauthiod, 4 mål
1. Alfred Larsson, Emtunga, 4 mål
3. Kristoffer Dahlberg, Vedum, 3 mål

———————————-
Nästa Gruppspel spelas lördagen den 2 januari med följande indelning:

Grupp 1:
Vara, Vedum, Tråvad/Larv, Främmestad

Grupp 2:
Arentorp/Helås, FC Gauthiod, IK Gauthiod, Emtunga

Lämna en kommentar