ANNONS:
ANNONS:

Resultat och referat från en solig lokalfotbollshelg

Två meriterande Gauthiodsegrar i helgen.
Detta då herrarna i Skövde AIK och damerna i Sil besegrades.
Men mycket mer än så hände i helgen och här har du ALLT värt att veta i lokalfotbollsväg.

Nästan exakt en månad tills dess att våra första lokala lag gör premiär i årets seriespel. Just nu finslipas således form och spelsystem och i helgen som gick var det närmare 40 lokala lag som matchade.
Det som främst stod ut var dock kanske Gauthiod, där herrarna besegrade division ett-gänget Skövde AIK med 2-1 efter att ha gjort säsongens bästa insats. Emil Svensson tvåmålsskytt.

Även damerna tog en prestigeseger när laget besegrade seriekollegorna i Sil. Gästerna saknade Lotta Larsson på topp, men glädjande nog fanns hon vid sidlinjen med sin kamera. Missa inte Lottas bilder från matchen längre ned.

I övrigt bjöd helgen som vanligt på massor av målskyttar, gråa hår hos tränare och för andra förhoppningar om en framgångsrik säsong. Vi på Lokalfotboll.se har som vanligt samlat all nyttig information om helgens spel.
Nedan hittar du resultat, målskyttar, referat och bilder från helgen som gick.

Har du ett matchreferat, en målskytt eller en match som saknas nedan? Kommentera nedan så uppdaterar vi detta inlägg.

Konstgräset i Lidköping
Fre 19:30 – Saleby/Järpås dam – Mellby dam 2-0
Saleby/Järpås: Emma Freiditz, Elin Olsson

Lör 12:00 – Corner – Kinne Vedum 2-2 (matchreferat)
Corner: Anders Wisser, Johan Norismaa
Kinne Vedum: Patrik Dahlin, Mikael Lugn

Lör 14:00 – LFK – Alingsås FF 0-2 (matchreferat)

Bild_1
Gustav Hellman och LFK gick mållösa för tredje matchen i rad.


Lör 16:00 – ÖSIK – Saleby 4-1 (matchreferat ÖSIK) (matchreferat Saleby)
ÖSIK: Elias Jaldenius 2, Filip Andersson, Linus Andersson
Saleby: Michael Landberg

Elias Jaldenius, ny från Akademin gjorde två mål i sin första match för ÖSIK.
Elias Jaldenius, ny från Akademin gjorde två mål i sin första match för ÖSIK.

Sön 14:00 – Kållandsö – Edet (DM) 3-4
Kållandsö: Robert Tidblom 2, Fredrik Larsson

Sön 16:00 – Vinninga – Ardala 2-1
Vinninga:
Ardala: Daniel Hertzberg

Konstgräset i Vara
Lör 10:00 – JK10 dam – ENV dam (DM) 0-5 (matchreferat)
ENV: Alma Mörk, Julia Hofling, Sofia Brink, Annika Birgersson, Amanda Wemmert

Lör 14:00 – Herrljunga – Vara (DM) 2-1 (matchreferat)

Vara: Robin Johansson

Lör 16:00 – Arentorp/Helås – Råda (DM) 0-3 (matchreferat A/H, matchreferat Råda)
Råda: Joacim Florén 2, Anton Åkesson

Sön 16:00 – ENV – Nossebro 5-2 (matchreferat ENV) (matchreferat Nossebro)
ENV: Goran Pupcevic 2, Jimmy Svantesson, Mikael Lustig, Björk
Nossebro: Najiib Ahmed Khaliif, Erik Hjalmarsson

Konstgräset i Grästorp
Lör 13:00 – Gauthiod – Skövde AIK 2-1 (matchreferat)
Gauthiod: Emil Svensson 2

Emil Svensson satte två baljor mot Skövde AIK.
Emil Svensson satte två baljor mot Skövde AIK.

Sön 14:00 – Gauthiod dam – Sil dam 2-1 (matchreferat)
Gauthiod: Ida Mörk, självmål
Sil: Sofia Emanuelsson

Konstgräset i Skara
Sön 11:00 – Skara dam – Våmb 6-1
Skara: Malin Andersson 3, Arbenita Sagonjeva, Sofia Gustavsson, 1 Therese Kvist

Sön 13:00 – Varnhem – FC Gauthiod (DM) 1-3 (matchreferat)
Varnhem: Simon Storm
FC Gauthiod: Simon Karlsson, Carl Johan Halldin, Sven Johansson

Konstgräset i Götene
Lör 10:00 – Sil – Mölltorp Brevik 3-0
Sil: Anton Lennartsson, Fredrik Åkesson, självmål

Konstgräset i Nossebro
Lör 11:00 – Främmestad dam – Nossebro dam 5-0 (matchreferat)
Främmestad: Frida Enström 2, Sigrid Verngren, Ida Smedberg, Elsa Nilsson

Lör 13:00 – Elmer Fåglum – Holmalund 0-0 (matchreferat)

Lör 15:00 – Främmestad – Levene/Skogslund 2-3 (matchreferat)
Främmestad: Johan Fredlund 2
Levene/Skogslund:

Bortamatcher
Lör 10:15 FC Trollhättan J – LFK Akademi 1-2

LFK Akademi: Oscar Johansson, Gustav Norlin

Lör 12:00 – Vänersborgs FK – Skara FC 3-1 (matchreferat)
Skara: Jacob Söderberg

Lör 14:00 – Fristad – Arentorp/Helås dam (DM) 0-2

Arentorp/Helås: Emelie Nolerås, Sofia Eriksson

Damerna i Arentorp/Helås värmer upp
Damerna i Arentorp/Helås värmer upp

Lör 14:00 – IFK Tidaholm – Götene 1-1 (matchreferat)
Götene: Oscar Johansson

Oscar Johansson gjorde comeback och gjorde mål.
Oscar Johansson gjorde comeback och gjorde mål.

Lör 14:00 – Halmia – LFK dam 2-0 (matchreferat)

Lör 14:00 – Skultorp – Råda dam (DM) 0-2 (matchreferat)
Råda: Emma Andersson, Ida Kjörk

Emma Andersson & Ida Kjörk
Emma Andersson & Ida Kjörk

Lör 15:00 – Göta – Rackeby (DM) 3-0 WO

Lör 15:45 – Värsås – Kållandsö dam (DM) 2-2 (matchreferat)
Kållandsö:

Sön 11:00 – Fröjered – Lundsbrunn (DM) 2-5
Lundsbrunn: Christoffer Ringqvist 2, Jesper Falk, Fanus Desalegn, Valon Bejtullahu

Sön 11:30 – Trollhättan Syrianska – JK10 (DM) 0-4 (matchreferat)
JK1o: Johan Malmgren 2, Tony Berntsson, Niklas Augustsson

JK10 tog en enkel seger borta i DM
JK10 tog en enkel seger borta i DM

Sön 12:00 – Fagersanna – Hangelösa (DM) 3-5
Hangelösa: Yonas Tsegay 2, Robin Björk, Rasmus Sundén, Sebastian Larsson

Sön 12:15 – Trollhättans IF – Emtunga (DM) 1-2
Emtunga: Petter Källqvist, Joel Sahlin

Sön 13:00 – Örby – Vedum dam 3-1

Sön 17:30 – Värsås – LFK Akademi (DM) 1-1 (matchreferat)
LFK Akademi: Gustav Norlin

1 tanke på “Resultat och referat från en solig lokalfotbollshelg

Lämna en kommentar