ANNONS:
ANNONS:

Resultat & referat från helgens lokala fotboll

En hel drös med utklassningssegrar.
Ja, så kan vi sammanfatta helgens DM- och träningsspel i den lokala fotbollen.
Alla resultat, målskyttar och matchreferat hittar du nedan.

 Konstgräset i Lidköping

Fre 19:15 – LFK Akademi J – Rackeby 2-2 (matchreferat)
Rackeby:

Lör 10:00 – Corner – ENV 1-3 (matchreferat)
Corner: Boubacar Diassy
ENV: Johan Hötomt, självmål, Kristoffer Dahlberg

Lör 12:00 – LFK – Skoftebyn 0-1 (matchreferat)

 

Rymvydas Cypas (t.v.) skötte sig stabilt och kommer erbjudas kontrakt av LFK.
Rymvydas Cypas (t.v.) skötte sig stabilt och kommer erbjudas kontrakt av LFK.

 

Lör 14:00 – Råda – Lödöse Nygård (DM) 7-1 (matchreferat)
Råda: Anton Åkesson 3, Jesper Bankemyhr, Joakim Olsson, Joakim Florén, Joel Wästhed

Sön 12:00 – Råda dam – Värsås (DM) 7-1 (matchreferat)
Råda: Ida Kjörk 2, Julia Bryngelfors 2, Sara Sjöström, Rebecka Hermansson, Stina Adamsson

Sön 14:00 – Rackeby dam – Töreboda (DM) 0-9 (matchreferat)

Sön 16:00 – Kållandsö dam – Skultorp (DM) 0-7

Sön 18:00 – LFK Akademi – Lidköping United 8-1 (matchreferat)
Akademin: Kristian Nikola 3, Andreas Blom, Husam Abdhulhadi, Benni Parlic, Philip Fredlund, Tom Johansson
United: Gabrijel Matanovic

Åtta insläppta mål blev det för Semir Mesic mot ett starkt LFK Akademi.
Åtta insläppta mål blev det för Semir Mesic mot ett starkt LFK Akademi.

Konstgräset i Vara
Lör 12:00 – Vara dam – Holmalund 3-4 (matchreferat)
Vara: Malin Persson 2, Lotten Persson

Sön 14:00 – Emtunga – Herrljunga (DM) 1-1 (matchreferat)
Emtunga:

Konstgräset i Skara
Lör 15:00 – Ardala – Lundsbrunn 2-0
Ardala:

Sön 13:00 – Axvall – Kållandsö 1-4
Axvall:
Kållandsö: Fredrik Larsson 2, Staffan Falkenström 2

Fredrik "Figge" Larsson tog sitt ansvar och satte två mål för sitt Kållandsö.
Fredrik ”Figge” Larsson tog sitt ansvar och satte två mål för sitt Kållandsö.

Konstgräset i Götene
Lör 12:00 – Götene – Skara FC 2-0 (matchreferat)
Götene: Robin Johansson 2

Konstgräset i Nossebro
Sön 13:00 – Elmer Fåglum/Nossebro dam – Arentorp/Helås dam

Sön 15:00 – Främmestad dam – Björsäter (DM) 6-2 (matchreferat)
Främmestad: Sanna Johansson 2, Sigrid Verngren 2, Alida Nilsson, Frida Enström

Bortamatcher
Fre 19:00 – Jula – Kinne Vedum / Källby dam 4-0 (matchreferat)

Fre 19:15 – Skepplanda – Arentorp/Helås (DM) 2-2 (matchreferat)
Arentorp/Helås: Andreas Johansson, Magnus Werner

Lör 11:00 – Holmalund – ÖSIK (DM) 5-1 (matchreferat)
ÖSIK: Anders Koski

ÖSIK tog bussen till Alingsås och stod upp mycket bra i 80 minuter.
ÖSIK tog bussen till Alingsås och stod upp mycket bra i 80 minuter.

Lör 11:15 – Stora Mellby – Levene Skogslund 0-1
Levene Skogslund:

Lör 14:00 Knippla/Hyppeln – Nossebro 1-3 (matchreferat)
Nossebro: Peter Mogren 2, Rickard Gunnarsson

Nossebro drog till Göteborg och vann ännu en träningsmatch.
Nossebro drog till Göteborg och vann ännu en träningsmatch.

Har du ett matchreferat, en målskytt eller en match som saknas ovan. Kommentera nedan så uppdaterar vi detta inlägg.

2 tankar på “Resultat & referat från helgens lokala fotboll

  1. Fre 19:15 – Skepplanda – Arentorp/Helås dam (DM) 2-2 (matchreferat)
    Arentorp/Helås: Andreas Johansson, Magnus Werner

    Har Andreas och Maguns börjat att göra mål med Arentorp/Helås Dam laget?

  2. Skara fc – Våmb, vinst för skara med 6-1. Målskyttar 3 Malin Andersson, 1 arbenita sagonjeva, 1 Sofia Gustavsson, 1 Therese kvist

    Konstgräset Skara

Lämna en kommentar