ANNONS:
ANNONS:

Resultat & Referat från helgens lokala fotboll

Försäsongen rusar vidare mot seriestart.
Under helgen som gick var det som vanligt full fart hos våra lokala lag.
Alla resultat, målskyttar  och matchreferat hittar du här.

Konstgräset i Lidköping

Lör 10:00 – ÖSIK – Vinninga (DM) 0-1 (matchreferat)
Vinninga: Jakob Johansson

Lör 12:00 – Corner – Lerdala (DM) 3-2 (matchreferat)
Corner: Anders Wisser, Bobacar Diassy, Mohammed Ribo

Lör 14:00 – Rackeby – Wargön 2-5
Rackeby: Sebastian Blom, Ulf Johansson

Sön 10:00 – LFK Akademi J – Mellby 2-1
Mellby: Christain Skoog

Sön 12:00 – LFK Akademi – Mölltorp/Brevik (DM) 4-2
LFK: Andreas Blom 3, Kristian Nikola

Sön 16:00 – Saleby/Järpås dam – Kållandsö dam 2-5
Saleby/Järpås: Caroline Wall, Sara Svensson
Kållandsö:

Konstgräset i Götene
Lör 10:00 – Sil – Värsås (DM) 0-2 (matchreferat)

Lör 12:00 – Götene – Vänersborgs IF 2-2 (matchreferat)
Götene: Christoffer Apell, Patrik Norismaa

Götene fick 2-2 mot VIF.
Götene fick 2-2 mot VIF.

Sön 14:00 – Kinne Vedum – Hjärtum (DM) 0-2 (matchreferat)

Konstgräset i Skara
Lör 13:00 – Ardala – Igelstorp (DM) 1-0 (matchreferat)
Ardala: Oskar Andersson

Sön 13:15 – Axvall – Sjuntorp (DM) 4-1 (matchreferat)
Axvall: Ola Hermansson 2, Albin Adolfsson, Stefan Gustavsson

Axvall kom äntligen in på vinnarspåret.
Axvall kom äntligen in på vinnarspåret.

Sön 15:00 – Skara U dam – Nossebro dam

Konstgräset i Vara
Lör 12:00 – Vara dam – Råda dam 5-1 (matchreferat)
Vara: Lotten Persson 2, Sandra Jaballah, Annelie Carlie, Matilda Larsson
Råda:

Lör 14:00 – Vara – IFK Falköping 1-0 (matchreferat)
Vara: Gustav Ejdestig

Lör 16:00 – Arentorp/Helås – Lödöse Nygård (DM) 5-1 (matchreferat)
Arentorp/Helås: Felix Ryttegård 2, Andreas Johansson 2, Christian Lindelöf

Konstgräset i Nossebro
Lör 11:00 – Främmestad – Trollhättans FF (DM)  3-0 w.o.

Lör 13:00 – Främmestad dam – Rackeby dam (DM) 3-0 (matchreferat)
Främmestad: Elsa Nilsson 2, Frida Enström

Lör 15:00 – Nossebro – Levene/Skogslund (DM) 1-0
Nossebro: Viktor Almqvist

Nossebro bibehåller höstens fina form.
Nossebro bibehåller höstens fina form.

Sön 11:00 – Elmer/Fåglum – ENV 0-0 (matchreferat E/F) (matchreferat ENV)

Konstgräset i Grästorp
Sön 12:10 – FC Gauthiod – Åsebro 2-2 (matchreferat)
FC Gauthiod: Daniel Fredriksson 2

Såtavallen, Trolmen
Sön 11:00 – Hällekis/Trolmen – Tidavad 7-0
H/T: Andreas Johansson 3, Max Frankén 2, Christian Jonsson, Edward Gullbrandsson

Norvalla, Vedum
Sön 16:00 – Vedum – JK10 1-1 (matchreferat)
Vedum: Johan Otterborg
JK10: Hugo Andersson

Kryss mellan Vedum och JK10 på Norvallas gräs.
Kryss mellan Vedum och JK10 på Norvallas gräs.

Bortamatcher
Fre 19:30 – IFK Skövde – LFK 0-2 (matchreferat)
LFK: Gustav Hellman, Kristoffer Bohrén

Fre 20:00 – Halvorstorp – Lidköping United (DM) 3-0

Lör 12:00 – Södra Härene – Saleby 3-0 (matchreferat)

Lör 12:00 – Tibro – Skara 0-0

Lör 13:00 – Trollhättans BoIS – Källby (DM) 2-0

Lör 16:00 – Våmb – Källby/Kinne Vedum dam 3-0

Sön 10:15 – Tomten – Hangelösa (DM) 0-9 (matchreferat)
Hangelösa: Robin Björk 3, Peter Linde 2, Sebastian Larsson 2, Tommie Björk, Carl Olofsson

Sön 12:00 – Skövde KIK – LFK dam 1-7 (matchreferat)
LFK: Sandra Lagerbratt 2, Maria Johansson 2, Elin Freij, Caroline Berling, Emma Öberg

Johanna Elvelind och LFK bärgade årets första seger.
Johanna Elvelind och LFK bärgade årets första seger.

Sön 12:15 – Weimer – Lundsbrunn

Sön 14:00 – Skepplanda – Råda (DM) 1-1 (matchreferat)
Råda: Anton Åkesson

Sön 14:00 – Floby – Mellby dam (DM) 3-1
Mellby: Sofia Hillbom

Sön 14:00 – Hörnebo – Norra Härene 1-0 (matchreferat)

Sön 16:00 – Ulricehamn – Skara dam (DM) 3-2 (matchreferat)
Skara:

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPrint this pageEmail this to someone

1 tanke på “Resultat & Referat från helgens lokala fotboll

Lämna en kommentar