ANNONS:
ANNONS:

Resultat & referat från helgens lokala fotboll

Många lokala lag premiärspelade utomhus i helgen.
Och det var blandade resultat för såväl damer som herrar.
Här hittar du resultat, målskyttar och matchreferat från helgens alla matcher.

Konstgräset i Lidköping
Lör 12:00 – Rackeby – Sollebrunn (DM) 3-6
Rackeby: Christian Järkeborn, Ulf Johansson, Johannes Albertsson

Lör 14:00 – Råda – Vinninga 4-0 (matchreferat)
Råda: Joel Rådberg, Andreas Strömberg, Jesper Bankemyhr, Joel Olsson

Sön 12:00 – LFK Akademi – Sil (DM) 2-1 (matchreferat)
LFK: Husam Abdulhadi, Andreas Blom
Sil: Fredrik Åkesson

Sön 16:00 – Lidköping United – Sjuntorp (DM) 4-0
United: Selle Hussein 2, Ismail Restelica, Haris Jusovic

Konstgräset i Vara
Lör 10:15 – Levene-Skogslund – Upphärad (DM) 1-1
Levene-Skogslund: Erik Lewerin

Lör 12:00 – Arentorp/Helås dam – Lödöse-Nygård (DM) 1-1
Arentorp/Helås: Emma Olesen

Lör 16:15 – JK10 – Kållandsö (DM) 0-1
Kållandsö: Joakim Synnergren

Sön 14:00 – ENV dam – Vartofta (DM) 2-2 (matchreferat)
ENV: Alma Mörk 2

Konstgräset i Skara
Lör 15:00 – Ardala – Björsäter (DM) 5-2
Ardala: Daniel Hertzberg 2, Nils Kuylenstierna, Mathias Svensson, Linus Thörn

Konstgräset i Götene
Lör 12:00 – Götene – Vänersborgs FK 1-2 (matchreferat)
Götene: Patric Norismaa

Sön 12:00 – Lundsbrunn – Tidavad (DM) 4-0
Lundsbrunn: Niklas Eklund 2, Jesper Falk, Noah Tesfaye

Lundsbrunn tog en säker seger i första DM-matchen.
Lundsbrunn tog en säker seger i första DM-matchen.

Sön 16:00 – Hangelösa – Valtorp (DM) 2-0
Hangelösa: Andreas Nyblom, Sebastian Larsson

Konstgräset i Grästorp
Lör 12:00 – FC Gauthiod – Stora Mellby (DM) 2-0 (matchreferat)
FC Gauthiod: Pontus Levenby, Oscar Johansson

Konstgräset i Nossebro
Lör 11:00 – Främmestad – Corner (DM) 1-1 (matchreferat)
Främmestad: Andreas Andersson
Corner: Jimmy Andersson

Sön 13:00 – Elmer Fåglum – Varnhem (DM) 2-1 (matchreferat)
Elmer-Fåglum: Martin Härnälv, Erik Landqvist
Varnhem: Simon Storm

Elmer-Fåglum mot Varnhem
Elmer-Fåglum mot Varnhem

Bortamatcher
Fre 20:00 – Halvorstorp – Axvall (DM) 4-0 (matchreferat)

Lör 10:00 – Norrby – Gauthiod 4-1 (matchreferat)
Gauthiod: Jonatan Nilsson

Lör 12:00 – Gais U19 – LFK Akademi 4-2 (matchreferat)
LFK: Andreas Blom, Oscar Norlin

Lör 12:00 – Dalstorp – LFK 0-2 (matchreferat)
LFK: Cristián Pizarro, Axel Lindahl

Cristián Pizarro och Axel Lindahl.
Cristián Pizarro och Axel Lindahl.

Lör 12:00 Hovås Billdal – LFK dam 4-2 (matchreferat)
LFK: Caroline Berling, Sandra Lagerbratt

LFK dam

Lör 14:00 – Ulvåker – Mellby dam (DM) 1-0 (matchreferat)

Lör 14:00 – Hörnebo – Skara dam (DM) 7-1 (matchreferat)
Skara: Josefin Johansson

Sön 12:00 – Fagersanna – JK10 dam (DM) 3-0

Sön 12:00 – IFK Falköpings  – Skara 1-1 (matchreferat)
Skara: Mattias Karlsson

Sön 14:00 – Vallen – Gauthiod dam 2-2 (matchreferat)
Gauthiod: Ida Mörk, Stina Österberg

Sön 14:15 – Hjärtum – Källby (DM) 2-3 (matchreferat)
Källby: Johan Apell 2, Julian Gerding

Har du ett matchreferat, en målskytt eller en match som saknas ovan. Kommentera nedan så uppdaterar vi detta inlägg.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPrint this pageEmail this to someone

Lämna en kommentar