ANNONS:
ANNONS:

Serieförslaget från VFF inför 2016 har kommit

Då har det äntligen kommit.
Serieförslaget från Västergötlands FF inför säsongen 2016.
Kolla in i vilken serie som just ditt favoritlag troligtvis kommer att spela.

Herrar

Division 4 norra
ENV FF, Falköpings FK, IFK Hjo (5), IFK Trollhättan, LFK Akademi (5), Råda BK (5), Skara FC (3), Skultoprs IF, Tidaholms GoIF, Trollhättans BoIS (5), Ulvåkers IF, Vara SK (3)

 

Nya derbyn väntar i fyran mellan Akademin och Råda.
Nya derbyn väntar i fyran mellan Akademin och Råda.

 

Division 4 södra
Alingsås IF, Byttorps IF, Fristads GoIF, Gerdskens BK, Gällstads FK, Göta BK, Hestrafors IF (3), Kinna IF, Kronängs IF (5), Skene IF, Skepplanda BTK, Torestorp-Älekulla FF

——————————–

Division 5 östra
Ekedalens SK (6), Fagersanna IF (6), Hangelösa IF, IF Tymer, Jula BK, Lundsbrunns IF, Norra Fågelås IF (6), Sils IF, Töreboda IK, Valtorps IF, Vinninga AIF, Värings GIF

Vinninga är nog inte nöjda med förslaget från VFF.
Vinninga är nog inte nöjda med förslaget från VFF.

Division 5 västra
Edet FK (4), Elmer-Fåglum FK (4), FC Corner, FC Gauthiod, Främmestads IK, Halvorstorp IS, Hjärtums IS (6), Levene-Skogslunds IF, Mellby IK (6), Nossebro IF, Trollhättans FK (4), Tråvad/Larv

 

Främmestad tillbaka mot Lidköpingslagen.
Främmestad tillbaka mot Lidköpingslagen.

 

——————————–
Division 6 Lidköping
Ardala GoIF, Axvalls IF, Hällekis/Trolmen, Kinne-Vedums IF, Kållandsö GoIF, Källby IF, Lerdala IF, FC Lidköping United, Norra Härene BK, Rackeby IK, Varnhems IF, Örslösa-Söne IK (5)

Division 6 Vara
Arentorp-Helås FK, Floby IF, IFK Emtunga, IK Friscopojkarna, JK10 IF, Järpås IS, Saleby IF, Stora Mellby SK, Södra Härene IF, Trässbergs BK, Vedums AIS, Östadkulle SK (5)

Färre Lidköpingsderbyn för Trässberg
Färre Lidköpingsderbyn för Trässberg

——————————–

DAMER

Division 2 Östra
Falköpings KIK, Hörnebo SK, IFK Tidaholm, Mariestads BoIS FF (1), Råda BK, Skara FC, Vartofta SK, Sils IF (1), Skultorps IF (3), Töreboda IK (1)

Division 2 Västra
Arentorp-Helås FK, Borås GIF, Fristad/Borgstena/Sparsör (3), IK Friscopojkarna, Lödöse Nygård IK, Sjömarkens IF, Vänersborgs FK, Vänersborgs IF (3), Äspereds IF

Inget roligt serieförslag för Arentorp/Helås damer.
Inget roligt serieförslag för Arentorp/Helås damer.

——————————–

Division 3 Östra (utan U-lag)
Axvalls IF, Fagersanna/Mölltop-Brevik, Floby IF, IFK Värsås, Kinne Vedum/Källby, Norra Fågelås IF, Ulvåkers IF (2), Valtorps IF (4), Våmbs IF (2), Åsarp-Trädet-Redväg

Division 3 Västra (utan U-lag)
Främmestad/Elmer-Fåglum/Nossebro, JK10 IF, Kållandsö GoIF, LFK Akademi, Mellby IK (4), Sollebrunns AIK, Trollhättans BoIS, TFK/Halvorstorp (4), Wargöns IK (2), Vinninga AIF (4)

 

Mellbys damer upp i trean om inte U-lagen kommer tillbaka.
Mellbys damer upp i trean om inte U-lagen kommer tillbaka.

 

——————————–

Division 3 norra (med U-lag)
Axvalls IF, Fagersanna/Mölltorp-Brevik, IFK Värsås, Kinne Vedum/Källby, Kållandsö GoIF, LFK U, LFK Akademi, Norra Fågelås IF, Skövde KIK U, Ulvåkers IF (2), Vinninga AIF (4), Våmbs IF (2)

Division 3 mellersta (med U-lag)
Alingsås KIK (2), Floby IF, Främmestad/Elmer-Fåglum/Nossebro, Holmalunds IF U, Holmalunds IF Akademi (4), IK Gauthiod U, JK10 IF, Sollebrunns AIK, Trollhättans BoIS, TFK/Halvorstorp, Wargöns IK (2), Åsarp-Trädet/Redväg

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPrint this pageEmail this to someone

Lämna en kommentar