ANNONS:
ANNONS:

Silly Season 2018


Under denna sida listar vi klara nyförvärv och förluster hos våra lokala lag inför säsongen 2018.
Är det något vi har missat eller som är på gång? Kommentera gärna nedan, tipsa oss via rutan till vänster, på twitter (@Bollbloggaren) eller maila till info@lokalfotboll.se

Alla källor förblir givetvis anonyma.

——————————————–

DIVISION 2

IK GAUTHIOD
Tränare: Rikard Nilsson, Andreas Wingård (Ny Trollhättans BoIS)
Nyförvärv: 
Rasmus Arvidsson Gerhardsson (Lidköpings FK), Andreas Schmidt (FC Trollhättan), Erik Forsblad (ENV), William Bohlin (Trollhättans BoIS), Josef Daoud (FC Trollhättan), Jonas Aronsson (Vårgårda), Lucas Brag (Trollhättans FK), Sam Jabbah (Säffle FF)
Förluster: Erik Landqvist (slutar), Sebastian Johansson (Främmestad), Simon Karlsson (Främmestad), Niclas Haglundh (Sil), Marko Nikic (Göta BK), Albrim Demaliljaj (Skövde AIK), Albin Wemmert (ENV), Erik Hjalmarsson (Nossebro), Kenan Mehovic (Norrby), Deni Kaksa (Ljungskile SK), Kristijan Nikolla (Ljungskile SK)


DIVISION 3

GÖTENE IF
Tränare:
Jim Larsson (Ny, Kinne Vedum)
Nyförvärv: Alfred Larsson (Mellby), Albin Istrefi (Kinne Vedum), Filip Lundell (Skövde AIK), Alexander Jansson (IFK Mariestad), Asdren Lushaj (Örebro FK)
Förluster: Rolf Johansson (tränare, slutar), Andreas Johansson (Vinninga), Samuel Svensson (Råda), Gustav Tigerberg (Råda), Erik Hörnell (Kinne Vedum), Kristoffer Andersson (Sil), Robin Johansson (Vinninga), Amel Dzafic (Sil), Alem Blagajsevic (Lidköpings FK)

LIDKÖPINGS FK
Tränare: Patrik Gustavsson
Nyförvärv: 
Kristoffer Bohrén (comeback), Lukas Hjorth (Örebro SK U), Alexander Tasevski (Trollekis), Alem Blagajsevic (Götene)
Förluster: 
Rasmus Arvidsson Gerhardsson (IK Gauthiod), Aman Daniel (Corner), Oscar Lennerskog (Örebro SK U), Gani Gerxhaliu (Skövde AIK), Gustav Norlin (Skövde AIK)


DIVISION 4

ARDALA GOIF
Tränare:
Viktor Berntsson, Robin Björk
Nyförvärv: 
Kristoffer Sundén (Lundsbrunn), Marcus Persson (Hangelösa), Mattias Englund (Hangelösa)
Förluster:

EDSVÄRA / NORRA VÅNGA
Tränare: Niclas Uvesten, Per Westerberg (ass), Alfred Wemmert (ass)
Nyförvärv: Albin Wemmert (IK Gauthiod), Vilmer Karlsson (Tråvad/Larv)
Förluster: Mikael Svensson (Vara), Erik Forsblad (Gauthiod), Anton Hofling (Vara)

FRÄMMESTADS IK
Tränare: Magnus Zackrisson
Nyförvärv: Sebastian Johansson (IK Gauthiod), Simon Karlsson (IK Gauthiod), Peter Aghamn (Elmer-Fåglum)
Förluster: David Sahlin (Vinninga)

RÅDA BK
Tränare: Roger Florén, Johan Sörstrand, Håkan Lindeberg
Nyförvärv:
Gustav Tigerberg (Götene), Samuel Svensson (Götene), Philip Andersson (Corner), Anton Åkesson (Corner), Rasmus Möller (Levene Skogslund), Johan Bergmer (Corner), Jimmy Segerqvist (Corner)
Förluster:
Andreas Blom (Elmer-Fåglum)

SKARA FC
Tränare: Patrik Andersson, Johan Persson (ass)
Nyförvärv: Alexander Hambäck (Lundsbrunn), Jesper Falk (Lundsbrunn), Abel Tsegay (Lundsbrunn)
Förluster: Albin Lundholm (Hangelösa)

VARA SK
Tränare:
 Rasmus Johansson (Ny)
Nyförvärv: Mikael Svensson (ENV), Anton Hofling (ENV), Oliver Strömfeldt (Tråvad/Larv)
Förluster: Robin Westby (tränare, slutar), Adam Jansson (slutar), Alfred Larsson (Emtunga)


DIVISION 5

AXVALLS IF
Tränare: Linus Stjärnklar
Nyförvärv:
Sebastian Larsson (Hangelösa), Adam Gustafsson (JK10)
Förluster:
Simon Storm (Lundsbrunn)

FC CORNER
Tränare: Christian Lindelöf (Ny)
Nyförvärv: Egzon Restelica (Mellby), Ismaijl Restelica (Mellby), Bajro Habibovic (Mellby), Johan Karlsson (Mellby), Filip Frändén (Mellby), Mirza Kulasevic (Järpås), Philip Mears (LFK Akademi), Mattias Laurell (Mellby), Goran Pupcevic (Lundsbrunn), Aman Daniel (LFK), Haris Jusovic (Lundsbrunn), Petter Georgsson (Källby)
Förluster: Jesper Holmberg (Trässberg), Philip Andersson (Råda), Rickard Kanyo (Trässberg), Anton Åkesson (Råda), Victor Ajneståhl (Trässberg), Johan Bergmer (Råda), Jimmy Segerqvist (Råda), Rasmus Ajneståhl (Vinninga)

KINNE VEDUMS IF
Tränare:
Anton Gustavsson (Ny, Trollekis), Erik Wessman (Ny ass, Trollekis)
Nyförvärv: Magnus Lennartsson (Mölnlycke), Erik Hörnell (Götene), Johan Lundström (Corner), Johannes Johansson (Trässberg), Edward Gullbrandsson (Trollekis), Nico Tamlander (Trollekis), Arvid Svensson (Götene U)
Förluster: Jim Larsson (tränare, Götene), Erik Larsson (Hangelösa)

LEVENE SKOGSLUNDS IF
Tränare:
Anders Seveborg (Ny), Philip Rigfeldt (Ny)
Nyförvärv: Johannes Andersson (FC Gauthiod), Jesper Svensson (Saleby), Mathias Pettersson (FC Gauthiod), Hannes Johansson (FC Gauthiod), Gustav Cannmo (FC Gauthiod)
Förluster: Pelle Svensson (tränare), Christoffer Kjellner (tränare), Marcus Berg (LFK herr, mv-tränare), Karl Hermansson (Emtunga), Filip Dahlgren (Emtunga), Rasmus Möller (Råda), Kasper Thörn (Lidköpings FK U17)

LUNDSBRUNNS IF
Tränare: 
Karsten Svendsen (Ny), Fransisco Verona (Ny, ass)
Nyförvärv: Simon Storm (Axvall), Kalle Johansson (comeback), Rigelt Ibrahimi (FK Besa), Alush Jusufi (Härlunda), Jesse Svensson Jackson (Varnhem), Arben Haxha (Varnhem), Pontus Christensen (comeback), Bass Dreijer (comeback), Andreas Mann (comeback)
Förluster: Alexander Hambäck (Skara), Kristoffer Sundén (Ardala), Goran Pupcevic (Corner), Yazan Ghadri (studier), Haris Jusovic (Corner), Jesper Falk (Skara), Abel Tsegay (Skara)

NOSSEBRO IF
Tränare: 
Patrik Widell
Nyförvärv: Erik Hjalmarsson (IK Gauthiod), Timmy Dahlberg (Skoftebyn U19)
Förluster: Viktor Widell (Elfsborg), Erik Johansson (Vedum)

SILS IF
Tränare:
Rickard Gustafsson, Jesper Svensson (Ny, ass), Jesmin Jalurdzija (Ny, ass)
Nyförvärv: 
Niclas Haglundh (IK Gauthiod), Kristoffer Andersson (Götene), Amel Dzafic (Götene), Anton Lennartsson Björlin (comeback), Erik Jonåker (Trollekis), Jonathan Skarp (Trollekis), Christoffer Frostemark (Trollekis)
Förluster:

TRÄSSBERGS BK
Tränare: 
Hasse Holmberg (Ny), Peter Andersson (Ny), Patricio Grondona Umana (Ny), Mikael Andersson (Ny)
Nyförvärv: Jesper Holmberg (Corner), Robin Fröjd (LFK), Rickard Kanyo (Corner), Victor Ajneståhl (Corner), Ivar Karlsson (Mellby), Martin Johansson (Mellby)
Förluster: Patrik Arvidsson (tränare, ÖSIK), Benny Edman (tränare), Johannes Johansson (Kinne Vedum), Joakim Göransson (Saleby), Jesper Augustsson (Saleby), Michael Landberg (ÖSIK), Anders Almén (Järpås)

VEDUMS AIS
Tränare:
Sebastian Eriksson, Andreas Stridhfors (NY, ass)
Nyförvärv: Robin Herbertsson (Arentorp/Helås), Alexander Johansson (Tråvad/Larv), Erik Johansson (Nossebro), Daniel Johansson (Tråvad/Larv)
Förluster: Emil Larsson (jobb)

VINNINGA AIF
Tränare: Michael Caspersson, Lukas Norlin (Ny, ass)
Nyförvärv: Lukas Nordin (Ny, Trässberg), Andreas Johansson (Götene), Robin Johansson (Götene), Mikael Malmkvist (Mellby), Niklas Pettersson (Källby), Jonathan Sandén (Källby), Carl-Philip Angelöf (Trollekis), Oskar Ivarsson (Saleby), Jonathan Ståhl (Saleby), Rasmus Ajneståhl (Corner), David Sahlin (Främmestad)
Förluster: Oskar Pettersson (Järpås), Adam Stridh (Råda J), Jonas Robinsson (slutat)


DIVISION 6

ARENTORP/HELÅS FK
Tränare:
Anders Svantesson (Ny)
Nyförvärv:
Fredrik Eriksson (comeback), Adrian Martinsson (FC Gauthiod), Mohaned Al-Yafeei (FC Gauthiod), Tobias Fredriksson (FC Gauthiod), Linus Larsson (FC Gauthiod), Oscar Annerfjärd (FC Gauthiod)
Förluster:
Bosse Dahlberg (tränare, slutar), Robin Herbertsson (Vedum), Roger Karlsson (Tråvad/Larv)

ELMER-FÅGLUM
Tränare: 
Nyförvärv: Andreas Blom (Råda), Wiktor Åslund
Förluster:

 

HANGELÖSA IF
Tränare: 
Markus Sundén (Ny), Rasmus Sundén (Ny, ass)
Nyförvärv: Alfred Åkervall, Albin Lundholm (Skara), Erik Larsson (Kinne Vedum), Robin Kling (Härlunda), Toodor Hellstrand (Härlunda), Jacob Hellin (Skara)
Förluster: Sebastian Larsson (Axvall), Mattias Englund (Ardala)

IFK EMTUNGA
Tränare: Anders Karlsson (Ny, Emtunga dam)
Nyförvärv: Tom Sällberg (Tråvad/Larv), Karl Hermansson (Levene Skogslund), Filip Dahlgren (Levene Skogslund), John Grufvisare (Tråvad/Larv), Alfred Larsson (Emtunga), Robin Westlin (Vara A2), Olof Grabo (Vara A2)
Förluster: 

JK10 IF
Tränare: 
Stefan Folke, Marcus Tapper
Nyförvärv: 
Förluster: Adam Gustafsson (Axvall)

JÄRPÅS IS
Tränare: 
Jörgen Nilsson, Carl Ahlstrand (ass)
Nyförvärv: Jonas Andersson (Källby), Johan Löfkvist (Corner), Andreas Ingemarsson, Oskar Pettersson (Vinninga), Anders Almén (Trässberg)
Förluster: Mirza Kulasevic (Corner)

KÅLLANDSÖ GOIF
Tränare: 
Kent Möller (Ny, Råda dam)
Nyförvärv: Christoffer Kedén (ÖSIK)
Förluster: 

KÄLLBY IF
Tränare:
 Sami Mara (Ny), Rickard Nylander (Ny ass)
Nyförvärv: Kristijan Prosenjak
Förluster: Jonas Andersson (Järpås), Rasmus Gustafsson (Falköpings FK), Niklas Pettersson (Vinninga), Jonathan Sandén (Vinninga), Petter Georgsson (Corner), Linus Bring (Trollekis)
MELLBY IK
Tränare:
Mikael Lidén (Ny), Robert Gusavsson (Ny), Alexander Lidström (Ny), Anton van de Velde (Ny)
Nyförvärv: Hjalmar Sedwall (Råda J), Vilhelm Claesson (Råda J)
Förluster: Leif Haglund (tränare, Råda dam), Tommy Storm (tränare), Kenneth Haglund (tränare), Egzon Restelica (Corner), Ismaijl Restelica (Corner), Alfred Larsson (Götene), Bajro Habibovic (Corner), Johan Karlsson (Corner), Filip Frändén (Corner), Mikael Malmkvist (Vinninga), Mattias Laurell (Corner), Ivar Karlsson (Trässberg), Martin Johansson (Trässberg), Aldin Mesic (ÖSIK)

RACKEBY IK
Tränare: 
Ulf Johansson (Ny, Vinninga dam), Sören Lilja (Ny, ass)
Nyförvärv: Fredrik Larsson (Kållandsö)
Förluster: Nermin Mesic (ÖSIK)

SALEBY IF
Tränare:
Christoffer Torsmyr (Ny, ENV), Jhimmy Svantesson (ass)
Nyförvärv: Joakim Göransson (Trässberg), Jesper Augustsson (Trässberg)
Förluster: Oskar Ivarsson (Vinninga), Jonathan Ståhl (Vinninga), Jesper Svensson (Levene Skogslund)

TROLLEKIS
Tränare: 
Mikael Arvidsson (Ny), Anders Johansson (Ny ass), Max Frankén (Ny ass)
Nyförvärv: Linus Bring (Källby), Jonathan Skarp (Sil), Filip Kroon (comeback),
Förluster: Daniel Enggren (tränare, slutar), Anton Gustavsson (Kinne Vedum), Erik Wessman (Kinne Vedum), Erik Jonåker (Sil), Jonathan Skarp (Sil), Christoffer Frostemark (Sil), Carl-Philip Angelöf (Vinninga), Edward Gullbrandsson (Kinne Vedum), Alexander Tasevski (Lidköpings FK)

TRÅVAD/LARV
Tränare: 
Johannes Johansson
Nyförvärv: Roger Karlsson (Arentorp/Helås)
Förluster: Tom Sällberg (Emtunga), Alexander Johansson (Vedum), John Grufvisare (Emtunga), Oliver Strömfeldt (Tråvad/Larv), Daniel Johansson (Vedum)

VARNHEMS IF
Tränare: 

Nyförvärv: 
Förluster: Jesse Svensson Jackson (Lundsbrunn), Arben Haxha (Lundsbrunn)

ÖRSLÖSA SÖNE IK
Tränare: Patrik Arvidsson (Ny, Trässberg)
Nyförvärv: Joel Olsson (Kode IF), Michael Landberg (Trässberg), Aldin Mesic (Mellby), Nermin Mesic (Rackeby)
Förluster: Janne Magnusson (tränare), Jan-Olof ”Kongo” Nilsson (tränare, LFK), Kristoffer Kedén (Kållandsö)



ELITETTAN DAM

LIDKÖPINGS FK
Tränare:
Kjell Larsson, Semir Hasanbegovic (Ny, ass)
Nyförvärv: Moa Heinulf (IK Gauthiod), Sara Alexandersson (Falköpings KIK), Besmira Morina (Falköpings KIK), Jonna Andersson (IFK Kalmar), Sarah Michael (Rynninge), Shannon Horgan (Clemson Tigers), Taylor Townsend (), Kelsey Texeira (US Irvine), Saija Fejzic (Vänersborgs FK), Wilma Karlsson (Vänersborgs FK), Samantha Harder (), Julia Moore ()
Förluster: Marina Zirdum (Råda), Elin Freij (Råda), Fanny Millqvist (Råda), Helene Dahl (gravid), Ida Mörk (gravid), Malin Björkman (Mellby), Amanda Reinhardt (Råda), Hannah Gustafsson (Råda), Maria Johansson (slutar), Per-Arne Lundqvist (ass-tränare, slutar), Wilma Karlsson (Vänersborgs FK), Kelsey Texeira (tillbaka till USA)


DIVISION 1 DAM

IK GAUTHIOD
Tränare:
Anna Ahlstrand, Eiwon Robertsson (ass), Conny Martinsson (ass)
Nyförvärv: 
Moa Andersson (Levene-Skogslund), Stina Högemark (Arentorp/Helås), Mathilda Ahlstrand (Mellby)
Förluster:
Moa Heinulf (Lidköpings FK)

——————————————–
DIVISION 2 DAM

ARENTORP/HELÅS FK
Tränare: 
Victor Lindelöf (Ny), Stefan Johansson (Ny), Henrik Karlsson (Ny)
Nyförvärv: Alice Wejshag (Levene Skogslund)
Förluster: Stina Högemark (Gauthiod), Mikaela Lindahl (JK10), Erica Jonasson (JK10)

LUNDSBRUNN/HÄLLEKIS/KINNE VEDUM
Tränare: 

Nyförvärv: 
Förluster:

RÅDA BK
Tränare: 
Leif Haglundh (Ny, Mellby herr) Roland Karlsson (ass), Mats Larsson (ass)
Nyförvärv: Marina Zirdum (LFK), Elin Freij (LFK), Fanny Millqvist (LFK), Hannah Gustafsson (LFK), Amanda Reinhardt (LFK)
Förluster: Jens Antonsson (tränare, slutar), Sofie Lööf (Vinninga)

SILS IF
Tränare: Michael Möller
Nyförvärv: Louise Karlsson (Saleby/Järpås)
Förluster: Klara Ahlström (Vinninga), Wilma Ahlström (slutat), Clara Svensson (LFK U)

VINNINGA AIF
Tränare: Frida Persson (Ny), Lisa Johansson (ass)
Nyförvärv: Mikaela Lieberth (IFK Tidaholm), Sofie Lööf (Vinninga), Klara Ahlström (Sil), Linnea Widhja (), Maja Lager (Källby)
Förluster: Ulf Johansson (tränare, Rackeby herr)

——————————————–
DIVISION 3 DAM

AXVALLS IF
Tränare: 

Nyförvärv: My Tivermann (Skara)
Förluster:
Tommy Odh (tränare, IFK Falköping)

FRÄMMESTAD/ELMER-FÅGLUM/NOSSEBRO
Tränare: 
Birgitta Eng
Nyförvärv:
Lovisa Jumpponen (Vedum)
Förluster:

LEVENE SKOGSLUNDS IF
Tränare: Christian Andersson, Kjell-Åke Wernebratt
Nyförvärv: Elin Wernebratt (FIK/EF/Noss)
Förluster: Moa Andersson (IK Gauthiod), Alice Wejshag (Arentorp/Helås)

MELLBY IK
Tränare: 
Therese Boström, Håkan Arvidsson (ass)
Nyförvärv: Malin Björkman (LFK), Olivia Gustafsson (LFK Akademi)
Förluster: Rebecca Smedberg (Saleby/Järpås), Mathilda Ahlstrand (Gauthiod)

SALEBY/JÄRPÅS
Tränare: Stefan Berg
Nyförvärv: Rebecca Smedberg (Mellby), Ella Svensson (Råda U), Elin Larsson (Råda U), Johanna Eriksson (JK10)
Förluster: Louise Karlsson (Sil)

SKARA FC
Tränare: Jens Antonsson (Ny, Råda dam), Tomas Lundin (Ny, Skövde KIK)
Nyförvärv: Emma Lundin (Skövde KIK), Julia Wetterteg (Skövde KIK), Lif Magnusdottir Tor (Skövde KIK), Hanna Rosén (Skövde KIK)
Förluster: Tove Ahlm (barn), Fredrika Ahlm (slutar), Ammi Camara (slutar), Stina Persson (barn), Louise Apell (slutar), My Tivermann (Axvall), Alice Fredriksson (jobb), Matilda Lidhult (slutar)

VEDUMS AIS
Tränare: 
Stina Rudolfsson (Ny)
Nyförvärv:
Förluster: Åke Hofling (tränare, slutar), Camilla Petersson (tränare, slutar), Lovisa Jumpponen (F/EF/N)

 

——————————————–
DIVISION 4 DAM

IFK EMTUNGA
Tränare: Mattias Andersson (Ny)
Nyförvärv:
Förluster:

 

JK10 IF
Tränare:
Jörgen Svensson, Jens Berntsson, Jenny Jakobsson
Nyförvärv: Mikaela Lindahl (Arentorp/Helås), Erica Jonasson (Arentorp/Helås), Linn Berggren (comeback), Klara Svensson (comeback)
Förluster: Johanna Eriksson (Saleby)

KÅLLANDSÖ GOIF/RACKEBY
Tränare: Kenny Olausson

Nyförvärv:
Förluster:

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPrint this pageEmail this to someone