ANNONS:
ANNONS:

Silly Season 2019


Under denna sida listar vi klara nyförvärv och förluster hos våra lokala lag inför säsongen 2019.
Är det något vi har missat eller som är på gång? Kommentera gärna nedan, tipsa oss via rutan till vänster, på twitter (@Bollbloggaren) eller maila till info@lokalfotboll.se

Alla källor förblir givetvis anonyma.


DIVISION 2

IK GAUTHIOD
Tränare: Rikard Nilsson, Joakim Andersson (Ny ass Vårgårda IK)
Nyförvärv: 
Carl Lext (Skoftebyn), Erik Lundmark (Vara), Alfred Wejshag (Levene-Skogslund), Nino Sahinovic (Ljungskile), Kenan Mehovic (Norrby), Jonas Emanuelsson (FC Trollhättan)
Förluster: Andreas Wingård (tränare Skoftebyn), Anton Larsson (Främmestad), Moe Abdou (Vänersborgs FK), Sam Jammeh (klubb ej klar), Peter Mandic (Vänersborgs FK)

LIDKÖPINGS FK
Tränare: Patrik Gustavsson
Nyförvärv: Johan Karlsson (Götene), Oliver Jonsson (Skara), Rasmus Möller (Råda), Robin Kvick (Råda)
Förluster: 
Daniel Nordmark (slutar)


DIVISION 3

ARDALA GOIF
Tränare:
Viktor Berntsson, Alfred Wemmert (NY, ass)
Nyförvärv: 
Alfred Wemmert (ENV), Andreas Nyblom (Hangelösa), Albin Wemmert (ENV), Fanus Desalegn (Lundsbrunn)
Förluster:
Hampus Brodén (Skultorp), Mikael Mörk (Skövde AIK)

FRÄMMESTADS IK
Tränare: Markus Hofling (NY IK Gauthiod J), B-A Enström (NY)
Nyförvärv: Anton Larsson (Gauthiod), Hugo Källström (Nossebro), Robin Lundgren (Vara), Jonathan Bahnemann (Vara), Rickard Gunnarsson (Nossebro), Rickard Fritsch (Levene Skogslund)
Förluster:
Magnus Zackrisson (tränare, slutar), Joachim Olsson (Gerdsken), Tobias Gustafsson (Elmer-Fåglum), Nathanael Högemark (Emtunga), Richard Gustafsson (Elmer-Fåglum)


DIVISION 4

EDSVÄRA / NORRA VÅNGA
Tränare: Joakim Svensson (Ny)
Nyförvärv: Christofer Thorsmyr (Saleby), Marcus Nilsson (Tråvad/Larv)
Förluster: Niclas Uvesten (tränare, Åsarp/Trädet), Per Westerberg (Åsarp/Trädet), Alfred Wemmert (Ardala), Albin Wemmert (Ardala), Johan Hötomt (Arentorp/Helås), Linus Hötomt (Arentorp/Helås), Anders Hötomt (Arentorp/Helås)

GÖTENE IF
Tränare:
Jim Larsson
Nyförvärv: Niklas Haglund (Sil), Christian Landén (Ödåkra), Alireza Adou (Lundsbrunn)
Förluster: Alexander Andersson (Kinne Vedum), Johan Karlsson (Lidköpings FK), Gustav Karlsson (Vinninga), Alfred Larsson (Mellby), Rickard Hägg (Kinne Vedum), Sarwar Hosseini (Källby), Lukas Svensson (Sil)

RÅDA BK
Tränare: Roger Florén, Håkan Lindeberg, Rikard Stureson (NY ass), Karsten Svendsen (NY ass, Lundsbrunn)
Nyförvärv: Tayf Barkawi (Lidköpings FK), Niklas Hedström (Lundsbrunn), Arvid Bergman (JK10)
Förluster: Johan Sörstrand (tränare, Saleby), Anton Åkesson (Trässberg), Rasmus Möller (Lidköpings FK), Johan Bergmer (Saleby), Axel Hugosson (LFK U19), Ossian Danielsson (Kållandsö), Robin Kvick (Lidköpings FK), Johan Cederqvist (Saleby), Philip Mears (Järpås)

SKARA FC
Tränare: Patrik Andersson, Johan Persson (ass)
Nyförvärv: Matias Laurila (Riihimäen Palloseura), Patrik Eklund (Lundsbrunn), Joakim Johansson (Axvall), Donut Ntumba (Skövde AIK U), Madoges Tak (Skövde AIK U), Jesse Svensson Jackson (Varnhem)
Förluster: Jacob Söderberg (klubb ej klar), Johan Persson (slutar som spelare), Didrik Eriksson (IFK Tidaholm), Rasmus Holmqvist (IFK Tidaholm), Oliver Jonsson (Lidköpings FK), Johannes Åkervall (Axvall), Pontus Bragd (Hangelösa/Härlunda)


DIVISION 5

ARENTORP/HELÅS FK
Tränare:
Erik Landqvist (Ny)
Nyförvärv:
Wictor Naess (Stora Mellby), Tommy Werner (Nossebro), Elias Fogel (Vara), Johan Hötomt (ENV), Linus Hötomt (ENV), Anders Hötomt (ENV), Alexander Miller (Gauthiod)
Förluster:
Anders Svantesson (tränare, slutar), Jacob Eriksson (Emtunga), Fredrik Berggren (Elmer-Fåglum)

FC CORNER
Tränare: Christian Lindelöf, Jonny Isaksson (ass)
Nyförvärv: Oskar Mellgren (Källby), Linus Dahlström (Källby), Rasmus Ajneståhl (Vinninga), Johan Christiansson (Vinninga), Sebastian Olsson Pennanen (Råda)
Förluster: Johan Karlsson (Vinninga), Fredrik Kjellén (Järpås), Mirza Kulasevic (Järpås)

KINNE VEDUMS IF
Tränare:
Alexander Andersson (NY, Götene), Peter Dahlin (Ny, ass)
Nyförvärv: Johnny Andersson (Trollekis), Rickard Hägg (Götene), Anton Lennartsson Sahlin (Sil)
Förluster: Anton Gustavsson (tränare, slutar), Daniel Lindh (Källby), Erik Wessman (Trollekis)

LEVENE SKOGSLUNDS IF
Tränare: 

Nyförvärv: 
Förluster: Rasmus Hammarström (Järpås), Rickard Fritsch (Främmestad), Alfred Wejshag (Gauthiod)

NOSSEBRO IF
Tränare: 
Patrik Widell
Nyförvärv:
Kristoffer Dahlberg (Vedum), Viktor Dahlberg (Vedum)
Förluster:
Peter Mogren (slutar), Hugo Källström (Främmestad), Rickard Gunnarsson (Främmestad), Emil Johansson (Elmer-Fåglum), Tommy Werner (Arentorp/Helås)

SILS IF
Tränare:
Rickard Gustafsson, Jasmin Jalurdzija (ass)
Nyförvärv: 
Simon Lingman (comeback) , Lukas Svensson (Götene)
Förluster:
Nicklas Haglundh (Götene), Danilo Espinoza Bernal (LFK U19), Emil Käll (Källby), Anton Lennartsson Sahlin (Kinne Vedum)

TROLLEKIS
Tränare: Mikael Arvidsson, Anders Johansson
Nyförvärv: Erik Wessman (Kinne Vedum), Riigelt Ibrahimi (Lundsbrunn), Fredrik Larsson (Götene), David Hörnell (Götene)
Förluster: Johnny Andersson (Kinne Vedum)

TRÄSSBERGS BK
Tränare: 
Benny Edman, Mikael Törn (NY), Dennis Törn (NY)
Nyförvärv: Anton Åkesson (Råda), Rickard Svensson (ÖSIK), Robin Fröjd (comeback), Mikael Malmqvist (Vinninga)
Förluster: Hasse Holmberg (tränare slutar), Rasmus Hellgren (Saleby), Erik Sahlström (Norra Härene)

VARA SK
Tränare:
 Rasmus Johansson
Nyförvärv: 
Förluster: Robin Lundgren (Främmestad), Jonathan Bahnemann (Främmestad), Erik Lundmark (Gauthiod), Elias Fogel (Arentorp/Helås), Oskar Johansson (Emtunga), Albrim Demaliljaj (Vänersborgs FK)

VEDUMS AIS
Tränare:
Pierre Karlsson (NY), Johan Otterborg (NY ass)
Nyförvärv: Ruhollah Hosseini
Förluster: Sebastian Eriksson (spelande tränare, slutar), Kristoffer Dahlberg (Nossebro), Viktor Dahlberg (Vedum)

VINNINGA AIF
Tränare: Michael Caspersson, Lukas Norlin (ass), Robin Johansson (ass)
Nyförvärv: Marcus Nilsson (Kode), Johan Karlsson (Corner), Gustav Karlsson (Götene)
Förluster: Carl Henrik von Elling (Järpås), Christoffer Lidberg (LFK U19), Simon Sunnercrantz (Saleby), Rasmus Ajneståhl (Corner), Johan Christiansson (Corner), Mikael Malmqvist (Trässberg)


DIVISION 6

AXVALLS IF
Tränare: Jonas Dahl (NY)
Nyförvärv: 
Erik Bergh (Lundsbrunn), Johannes Åkervall (Skara), Alfred Åkervall (Skara)
Förluster:
Mikael Rosén (tränare, slutar), Joakim Johansson (Skara)

ELMER-FÅGLUM
Tränare: Anders Hindström (NY, Säven/Hol)
Nyförvärv: Tobias Gustafsson (Främmestad), Emil Johansson (Nossebro), Fredrik Berggren (Elmer-Fåglum), Richard Gustafsson (Främmestad)
Förluster: Daniel Andersson (tränare, Södra Härene)

HANGELÖSA / HÄRLUNDA
Tränare: 
Rasmus Sundén (Ny), Marcus Persson (NY ass Ardala)
Nyförvärv: Johan Svensson (Skara FC), Marcus Persson (Ardala), Victor Svensson (Skara), Pontus Bragd (Skara), Kevin Larsson (Skara)
Förluster: Markus Sundén (tränare, slutar), Andreas Nyblom (Ardala)

IFK EMTUNGA
Tränare: Jonny Johansson (NY), Daneil Thoresson (Ny, ass)
Nyförvärv: Nathanael Högemark (Främmestad), Oskar Johansson (Vara), Jacob Eriksson (Arentorp/Helås), Carl-Johan Carlsson
Förluster: Anders Karlsson (tränare)

JK10 IF
Tränare: 
Sebastian Eriksson (NY, Vedum)
Nyförvärv: Joel Berntsson (Tråvad/Larv)
Förluster: Staffan Folke (tränare, slutar), Marcus Tapper (tränare, slutar), Arvid Bergman (Råda)

JÄRPÅS IS
Tränare: 
Jörgen Nilsson, Carl Ahlstrand (ass)
Nyförvärv: Carl Henrik von Elling (Vinninga), Rasmus Hammarström (Levene-Skogslund), Fredrik Kjellén (Corner), Philip Mears (Råda)
Förluster:

KÅLLANDSÖ GOIF
Tränare: 
Mikael Eriksson (Ny)
Nyförvärv: Ossian Danielsson (Råda)
Förluster: Kent Möller (tränare, slutar)

KÄLLBY IF
Tränare:
 Sami Mara
Nyförvärv: Emil Käll (Sil), Vincent Strömgård (LFK U), Sarwar Hosseini (Götene), Daniel Lindh (Kinne Vedum)
Förluster: Oskar Mellgren (Corner), Linus Dahlström (Corner)
LUNDSBRUNNS IF
Tränare: 
Stig Björk
Nyförvärv: 
Förluster: Karsten Svendsen (tränare Råda), Alireza Adou (Götene), Erik Bergh (Axvall), Patrik Eklund (Skara), Niklas Hedström (Råda), Fanus Desalegn (Ardala), Riigelt Ibrahimi (Trollekis)
MELLBY IK
Tränare:
Robert Gustavsson, Anton van de Velde
Nyförvärv: Alfred Larsson (Götene), David Karlsson (Rackeby)
Förluster: 
NORRA HÄRENE
Tränare: Magnus Gustafsson
Nyförvärv: Pontus Rosén (Saleby), Erik Sahlström (Trässberg)
Förluster:

RACKEBY IK
Tränare: 
Ulf Johansson
Nyförvärv: Johannes Albertsson (ÖSIK), Oskar Svensson (comeback), Melker Handfast (comeback)
Förluster: David Karlsson (Mellby)

SALEBY IF
Tränare:
Johan Sörstrand (NY, Råda), Jhimmy Svantesson (ass)
Nyförvärv: Johan Sörstrand (Råda), Johan Bergmer (Råda), Tobias Johansson, Rasmus Hellgren (Trässberg), Simon Sunnercrantz (Vinninga), Johan Cederkvist (Råda)
Förluster: Christofer Thorsmyr (ENV), Pontus Rosén (Norra Härene)

TRÅVAD/LARV
Tränare: 
Joakim Ekblad (Ny)
Nyförvärv: Rasmus Persson (Trollhättans FK)
Förluster: Johannes Johansson (tränare), Joel Berntsson (JK10)

VARNHEMS IF
Tränare: 

Nyförvärv: 
Förluster: Jesse Svensson Jackson (Skara)

ÖRSLÖSA SÖNE IK
Tränare: Patrik Arvidsson
Nyförvärv: 
Förluster: Marcus Göransson (LFK U19), Rickard Svensson (Trässberg), Johannes Albertsson (Rackeby)



ELITETTAN DAM

LIDKÖPINGS FK
Tränare: 
Kjell Larsson, Andreas Gustavsson (Ny)
Nyförvärv: Mona Chahrour (IFK Värnamo), Karin Kronberg (Skövde KIK), Gabriella Batmani (USA), Sarah Gorham (USA), Olivia Gauthier (USA), Kendra Price (Kanada), Felicia Edgren (KIF Örebro)
Förluster: Besmira Morina (klubb ej klar), Kayla Braffet (KIF Örebro), Amanda Nordberg (Alingsås FC), Samantha Harder (USA), Sarah Michael (Kvarnsveden), Heather Williams (KIF Örebro), Shannon Horgan (Cypern)


DIVISION 1 DAM

IK GAUTHIOD
Tränare:
Anna Ahlstrand, Eiwon Robertsson (ass), Conny Martinsson (ass)
Nyförvärv: 
Mikaela Lieberth (Vinninga), Lisa Johansson (Vinninga), Moa Hötomt (Arentorp/Helås)
Förluster: 


DIVISION 2 DAM

GÖTENE FK
Tränare: 
John Kall
Nyförvärv: Linnea Palm (comeback), Alice Quasters (Råda), Josephine Bohrén (comeback), Wilma Byström (Skara), Elin Fihn (comeback9
Förluster: Viktoria Friberg (Sil)

RÅDA BK
Tränare: 
Stefan Berg (NY, Saleby/Järpås)
Nyförvärv: 
Förluster: Leif Haglundh (tränare, slutar), Alice Quasters (Götene), Lisa Högmark (LFK U), Stina Thomsen (LFK U)

SILS IF
Tränare: 
Jens Antonsson (NY, Skara)
Nyförvärv: Alice Fredriksson (Skara), Josefine Walker (IF Böljan), Viktoria Friberg (Götene)
Förluster: Michael Möller (tränare, slutar), Elin Leijer (Arentorp/Helås)

VINNINGA AIF
Tränare: Anders Persson (NY), Lars Persson (NY)
Nyförvärv: Beata Söderberg (LFK Akademi), Sofia Fridell (Saleby/Järpås)
Förluster: Frida Persson (tränare slutar), Mikaela Lieberth (Gauthiod), Lisa Johansson (Gauthiod)


DIVISION 3 DAM

ARENTORP/HELÅS FK
Tränare: 
Victor Lindelöf, Linnea Johansson (NY ass)
Nyförvärv:
Elin Leijer (Sil), Tillie Stadling (Levene-Skogslund), Lina Möller (Levene-Skogslund)
Förluster:
Moa Hötomt (Gauthiod), Jennifer Ivehag (FIK/EF/Noss), Ida Genitz (Emtunga)

AXVALLS IF
Tränare: Anders Jakobsson (NY, Skara U)
Nyförvärv: 
Förluster:

IFK EMTUNGA
Tränare: Mattias Andersson
Nyförvärv:
Ida Genitz (Arentorp/Helås)
Förluster:

FRÄMMESTAD/ELMER-FÅGLUM/NOSSEBRO
Tränare: 
Sonja Strömdahl (NY), Fredrik Strömdahl (NY)
Nyförvärv: Jennifer Ivehag (Arentorp/Helås)
Förluster:
Birgitta Eng (tränare)

LEVENE SKOGSLUNDS IF
Tränare: Christian Andersson, Kjell-Åke Wernebratt
Nyförvärv:
Förluster: Tillie Stadling (Arentorp/Helås), Lina Möller (Arentorp/Helås)

SKARA FC
Tränare: Mikael Sager (NY)
Nyförvärv: 
Förluster: Jens Antonsson (tränare, Sil), Wilma Byström (Götene), Alice Fredriksson (Sil)

VEDUMS AIS
Tränare: 
Åke Hofling (NY), Christian Karlsson (NY ass)
Nyförvärv:
Förluster: Stina Rudolfsson (tränare, slutar)


DIVISION 4 DAM

JK10 IF
Tränare: 

Nyförvärv: Elsa Velander (Älta)
Förluster:

KÅLLANDSÖ GOIF/RACKEBY
Tränare: 

Nyförvärv:
Förluster:

MELLBY IK
Tränare: 
Emma Andersson (NY), Rebecka Wollsén (NY)
Nyförvärv: Linnea Wallgren (LFK), Elin Åhs Blomberg (Kallinge), Josefine Johansson (IK Gauthiod)
Förluster: Therese Boström (tränare, slutar)

SALEBY/JÄRPÅS
Tränare: Christoffer Degermosse (NY), Magnus Eriksson (Ny ass, Saleby herr), Mia Andersson (Ny ass)
Nyförvärv: 
Förluster: Stefan Berg (tränare, Råda), Sofia Fridell (Vinninga)