ANNONS:
ANNONS:

Tung helg för fotbollen i Lidköping

Både LFK dam och herrarna i ÖSIK degraderades.
Det var således en tung helg för fotbollen i Lidköping.
Här har du det mesta från fotbollen som spelades under helgen.

snabbkollen

Tabeller om du klickar på serienamnet.

Division 2 norra Götaland

IK Gauthiod – Stenungsund 1-0
Mål Gauthiod: Wiktor Wersén

Lidköpings FK – FC Trollhättan 3-4 (referat LFK)
Mål LFK: Albrim Demalljaj 2, Gustav Hellman
———————————————-

Division 3 mellersta Götaland

Vara -Vårgårda 0-4 (referat Vara)

Götene – Lerum 1-2 (referat Lerum)
Mål Götene: Viktor Berntsson

Gunnilse – Skara 6-3
Mål Skara: Marvin Hernandez, Johan Ståhl, Andreas Dahl

———————————————-

Division 4 norra Västergötland

IFK Trollhättan – Elmer-Fåglum 8-0

Trollhättans FK – ENV 1-3
Mål ENV: Jhimmy Svantesson, Johan Hötomt, Robin Särud

———————————————-

Division 5 norra Västergötland

Kinne Vedum – IFK Värsås 2-1
Mål K Vedum: Peter Dahlin 2

IMG_0930

Sil – Lundsbrunn 2-2
Mål Sil: Albin Åkesson, Johan Månsson
Mål Lundsbrunn: Noah Tesfaye, Johannes Åkervall

Hangelösa – IFK Hjo 0-6

———————————————-

Division 5 mellersta Västergötland

IFK Emtunga – ÖSIK 2-1 (referat ÖSIK)
Mål Emtunga: Philip Velander, Alfred Larsson
Mål ÖSIK: Mathias Johansson

Emtunga Alfred Larsson

FC Corner – Levene Skogslund 4-1
Mål Corner: Fidaim Baftiu, Viktor Lindholm, Alexander Karlsson
Mål L/S: Robin Larsson

Vinninga – Grolanda 0-2 (referat Grolanda)

Sandhem – FC Gauthiod 0-4
Mål Gauthiod: Daniel Fredriksson 3, Jonathan Lischtenberg

Herrljunga – LFK Akademi 2-5
Mål LFK: Samuel Svensson, Anton Lidholm, Elias Lindell, Oskar Johansson, Jacob Hjelmqvist

Tråvad/Larv – Råda 0-2 (referat T/L)
Mål T/L: Johannes Johansson 2

———————————————-

Division 5 västra Västergötland

Östadkulle – Nossebro 5-2 
Mål Nossebro: Viktor Almqvist, Uno Guntherberg

Främmestad – Brämhult 2-1
Mål Främmestad: Rickard Gustafsson

———————————————-

Division 6 Lidköping

Mellby – Källby 3-1
Mål Mellby: Egzon Restelica 2, Gustav Karlsson
Mål Källby: Petter Georgsson, Patrik Ekman

Arentorp/Helås – Järpås 10-1
Mål A/H: Andreas Johansson 5, Alexander Johansson, Anders Svantesson, Magnus Werner, Albin Lindström, Simon Ryttegård
Mål Järpås: Björn Erlandsson

Ardala – Saleby 7-2
Mål Ardala: Jörgen Rydén 2,
Mål Saleby:

Rackeby – Hällekis/Trolmen 3-7
Mål Rackeby: Jonas Haller 2, Filip Bustad
Mål Trollekis: Max Frankén 3, Martin Andersson, Linus Dahlberg, Anders Johansson, självmål

Norra Härene – JK10 1-6
Mål Norra Härene: Anton Karlsson
Mål JK10: Martin Grehn 3, Johan Malmgren 2, Filip Jonsson

Trässberg – Lidköping United 9-2 (referat Trässberg)
Mål Trässberg:
Mål United:

 

———————————————-

Division 6 Herrljunga

Vedum – Sollebrunn 7-2 (referat Vedum)
Mål Vedum: Jonas Aronsson 4, Anton Högemark, Johan Lundmark, Gustaf Josefsson

Stora Mellby – Kållandsö 3-0

 

———————————————-

Division 6 Skövde

Ekedalen – Axvall 6-1
Mål Axvall:

Lerdala – Varnhem 2-2
Mål Varnhem: Andreas Landberg 2

————————————————————

Elitettan, dam

Lidköpings FK – IFK Kalmar 1-3
Mål LFK: Emma Sandsjö

—————————-

Division 1 norra Götaland, dam

IK Gauthiod – Rävåsen 2-3
Mål Gauthiod: Stina Jansson, Stina Österberg

 

Sil – Rössö 0-4
———————————————-

Axvall – Wargön 0-1

Kållandsö – Ulricehamns IFK 1-1
Mål Kållandsö: Sandra Orrbén


Lämna en kommentar