ANNONS:
ANNONS:

TV: Gauthiod besegrade LFK i chansfattig match

Prestigesegrar både för Gauthiod och Skara.
Dessutom bjöd lördagen på flera DM-matcher.
Här kommer allt du behöver veta från dagens lokala fotboll.

Lördagen bjöd på massor av lokal fotboll. Runt om på konstgräsplaner i länet spelades det både DM- och träningsmatcher.

Nedan presenterar vi både intervjuer, resultat, målskyttar och bilder från alla lokala matcher. Under helgen kommer vi också att uppdatera denna sida med fler resultat, bilder och matchreferat.

Håll till godo!

Lidköping
Lördag 12:00: Lidköpings FK – IK Gauthiod 0-1 (referat LFK)
Mål Gauthiod: Albin Wemmert

Lördag 14:00: Lidköpings FK – Nittorp 0-1

Lördag 14:00: DM: Saleby – Levene/Skogslund 1-8 (referat Saleby)
Mål Saleby: Tommy Mellström
Mål Skör: Marcus Haraldsson 3, Jacob Kjellner, Henrik Andersson, Rickard Fritsch, Erik Dahlgren

Lördag 16:00: DM: Rackeby dam – LFK Akademi dam 2-0 (referat Rackeby)
Mål Rackeby: Heidi Andersson, Hanna Sjögren

Lördag 16:00: DM: FC Corner – ÖSIK 3-4 (referat ÖSIK)
Mål Corner: Johan Lövkvist, Viktor Lindholm, Fidaim Baftiu
Mål ÖSIK: Mattias Johansson 2, Filip Andersson, Staffan Arkelöv

Söndag 16:00: DM: Lidköping United – Gerdsken 0-9

Götene
Fredag 19:00: DM: Källby – IFK Emtunga 4-0
Mål Källby: Marcus Olsson 2, Julian Gerding, Jonatan Sandén

Lördag 12:00: Götene – Skara 2-3 (referat Götene)
Mål Götene: Robin Björk 2
Mål Skara: Mattias Karlsson 2, självmål

Lördag 14:00: DM: Sil – Weimer 8-0
Mål Sil: Johan Månsson 4, Anton Lennartsson, Oskar Hansson, Albin Istefi

Lördag 16:00: DM: Lundsbrunn – Fagersanna 1-0
Mål Lundsbrunn: Jesper Falk

Grästorp
Söndag 14:00: DM: FC Gauthiod – Trollhättan Syrianska 4-1
Mål Gauthiod: Daniel Fredriksson 2, Carl-Johan Hallin, Sven Johansson

Skara
Söndag 13:00: Skara FC dam – Tidaholms GoIF dam 20-0
Mål Skara: Arbenita Sagonjeva 8, Malin Andersson 7, Emma Olsson 2, Camille Wellgraf, Stina Persson

Söndag 15:00: DM: Axvall dam – Wargön dam 2-3
Mål Axvall: Lina Augustsson, Victoria Larsson

Söndag 17:00: DM: Axvall – Tråvad 1-5
Mål Axvall: Johan Larsson
Mål Tråvad: Johannes Johansson 3, Olof Ljungdahl, Emil Larsson

Vara
Lördag 14:45: Vara – Gerdsken 2-2
Mål Vara: Mario Deno, Jacob Nilsson

Nossebro
Lördag 13:00: DM: Nossebro – Lödöse/Nygård 2-1
Mål Nossebro: Fredrik Ljungsberg, Najib Ahmed Khalif

Söndag 11:00: DM: Elmer-Fåglum – Trollhättans IF 2-0
Mål E-F: Peter Aghamn, Martin Härnälv

Söndag 13:00: DM: Främmestad – Trollhättans BoIS 0-2

Bortamatcher
Fredag 19:00: DM: IFK Tidaholm dam – Kållandsö dam 6-0

Lördag 12:00: DM: Torsö – Kinne Vedum 3-4
Mål Kinne Vedum:

Lördag 12:00: DM: Vedum – Sollebrunn 0-4

Lördag 12:30: DM: Herrljunga – JK10 3-2 (referat JK10)
Mål JK10: Tony Berndtsson 2

Lördag 13:00: DM: Vänersborgs FK dam – JK10 dam 9-0 (referat JK10)

Lördag 14:00: DM: Valtorp – Varnhem 2-3 (referat Varnhem)
Mål Varnhem: Jesse Svensson Jackson 2, Fadi Issa

Lördag 16:30: DM: Vårgårda IK FK – Råda 2-7 (referat Vårgårda) (referat Råda)
Mål Råda: Joakim Olsson 4, Robin Kvick 2, Rickard Kanyo

Söndag 12:00: DM: Floby – LFK Akademi 0-9
Mål LFK: Patrik Fogelqvist 3, Emil Algotsson 2, Oskar Norlin 2, Barkhodan Said Hussein. Egzon Krasniqi

Söndag 12:00: DM: Floby dam – Arentorp/Helås dam 0-1
Mål Arentorp/Helås: Ida Eriksson

Söndag 12:15: DM: Hjärtum – ENV 2-2 (referat ENV)
Mål ENV: Philip Karlsson, Daniel Karlsson

Söndag 13:00: DM: Sjuntorp – Kållandsö 3-0

Söndag 14:00: DM: Kinnarp/Slutarp – Vinninga 1-5
Mål Vinninga: Joel Flensén 3, Christoffer Smedman, Christoffer Lindkvist

Söndag 14:00: DM: Björsäter – Hangelösa 0-6
Mål Hangelösa: Kristoffer Blom, Mathias Englund, Peter Linde, Rasmus Sundén, Simon Törnqvist, Yonas Tsegay

Söndag 14:00: DM: Fagersanna dam – Råda dam 1-8
Mål Råda: Josefin Bridholm 2, Lina Larsson 2, Sofia Karlsson 2, Alma Mörk, Rebecca Hiramsson Milos

Söndag 15:00: DM: Sandared – Arentorp/Helås 4-2 (referat A/H)
Mål Arentorp/Helås: Tobias Ryngefors, Felix Ryttegård

Söndag 17:00: DM: Trollhättans FK – Rackeby 6-0

———————————
Träningsmatcher tidigare i veckan

Vara – Lidköpings FK 1-1
Mål Vara: Johan Strömfeldt
Mål LFK: Gustav Norlin

Tidaholms GoIF – Skara FC 2-0

Skara FC dam – Sil dam 0-1
Mål Sil: Mill Eriksen

Lämna en kommentar