ANNONS:
ANNONS:

Viktiga poäng delades ut när vårsäsongen ”avslutades”

Fotbollen går mot sommarledighet.
Men i helgen spelade våra lokala lag en hel del viktiga matcher.
Allt om helgens lokala fotboll hittar du här.

Våra lokala serier har snart nått halvvägs och är nu inne i ett viktigt skede. Redan i helgen spelades de sista ”vårmatcherna” i många av våra serier, innan höstmatcherna drar igång redan i veckan.

Nedan hittar du information om alla de matcher där vi hade våra lokala lag i spel.

 

——————————————————–

DIVISION 2 NORRA GÖTALAND

IFK Uddevalla – IK Gauthiod 0-1 (referat Gauthiod)
Mål Gauthiod: Pelle Ödlund

————————————-

DIVISION 3 MELLERSTA

Borås AIK – Götene 0-3
Mål Götene: Johan Karlsson 3

————————————-
DIVISION 4 NORRA

LFK Akademi – Råda 3-1 (referat Råda)
Mål LFK: Felix Stenström, Philip Andersson, Tayf Barkawi
Mål Råda: Johan Höjer

ENV – Ulvåker 1-2 (referat ENV)  (referat Ulvåker)
Mål ENV: Jhimmy Svantesson

Skultorp – Skara 1-1 (referat Skara)
Mål Skara: Ekrem Ibrasimovic

————————————-

DIVISION 5 VÄSTRA

FC Corner – Lödöse Nygård 1-0
Mål: Rikard Kanyo

Främmestad – Levene Skogslund 2-3
Mål Främmestad: Robin Larsson, Filip Fredlund
Mål LS: Rickard Fritsch 3

fritsch

Mellby – Nossebro 0-3
Mål Nossebro: Andreas Blom, Philip Apell, Martin Härnälv

————————————-

DIVISION 5 ÖSTRA

Töreboda – Hangelösa 0-1
Mål Hangelösa: Patrik Hultgren

Sil – Fagersanna 3-2
Mål Sil: Johan Månsson, Edgar Espinoza, Anton Andersson

————————————-

DIVISION 6 LIDKÖPING

Varnhem – Källby 1-5
Mål Varnhem: Markus Börjesson
Mål Källby: Rickard Nylander 2, Jonathan Sandén, Patrik Ekman, Carl Nilsson

Rackeby – Hällekis/Trolmen 1-3
Mål Rackeby: Simon Wilson
Mål Trollekis: Max Frankén 2, Daniel Jansson

————————————-

DIVISION 6 VARA

Stora Mellby – Emtunga 5-1
Mål Emtunga: Albert Skaar

————————————-
DIVISION 1 NORRA GÖTALAND DAM

Rävåsen – Lidköpings FK 2-3 (referat Rävåsen)
Mål LFK: Marie Sandberg, Sandra Lagerbratt, Maria Johansson

————————————-

DIVISION 2 ÖSTRA DAM

Skara – IFK Tidaholm 7-1
Mål Skara: Mikaela Wallgren 2, Annie Björk 2, Louise Apell, Fredrika Alm, Camille Wellgraf

Råda – Vartofta 3-0
Mål Råda: Stina Adamsson, Sanna Sabel, Wilma Gustafsson

————————————-

DIVISION 2 VÄSTRA DAM

Arentorp/Helås – Wargön 5-0 (referat Wargön)
Mål AH: Emma Olesen 2, Ida Eriksson, Elin Ljungsberg, Annika Birgersson

————————————-

DIVISION 3 ÖSTRA DAM

Norra Fågelås – Axvall 5-0 (referat Axvall)

Kinne Vedum/Källby/Lundsbrunn – Fagersanna/Mölltorp-Brevik 2-0
Mål KV/K/L: Moa Lugn, Frida Karlsson

————————————-

DIVISION 3 VÄSTRA DAM

Främmestad/Elmer-Fåglum/Nossebro – Vinninga 1-8
Mål F/EF/V: Frida Enström
Mål Vinninga: Sara Andersson 3, Linnea Rosman 2, Lisa Johansson, Lisa Henriksson, Självmål

Mellby – Kållandsö 5-1 (referat Mellby)
Mål Mellby: Alma Mörk 2, Jonna pettersson, Matilda Ahlstrand, Josefine Gustafsson
Mål Kållandsö: Anne Berge

mikvinst

LFK Akademi – Sollebrunn 0-0

————————————-

DIVISION 4 VÄSTRA DAM

Vedum – Hudene 0-3 (referat Vedum)

Göta – IFK Emtunga 5-2
Mål Emtunga:

Rackeby – Levene/Skogslund 1-5
Mål Rackeby: Marlene Andersson
Mål LS: Moa Andersson, Anna Ivehag, Åsa Wejshag, Ellinor Svensson, Maja Andersson

Saleby/Järpås – IFK Trollhättan 7-0 (referat S/J)
Mål S/J: Ellen Ivarsson 3, Michelle Lundqvist 2, Maja Stenberg

 

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPrint this pageEmail this to someone

Lämna en kommentar