ANNONS:
ANNONS:

Viktiga poäng på spel under den lokala fotbollshelgen som passerade

Nästan alla lokala lag i spel under helgen som gick.
Och det var många viktiga poäng som stod på spel.
Hur det gick? Allt om helgens lokala fotboll hittar du här.

Cirka tre fjärdedelar av seriespelet 2016 är nu till ända och det är alldeles snart dags för den sista slutspurten för våra lokala lag. )I helgen som gick spelade så gott som alla lokala seniorlag match och det stod som bekant viktiga poäng på spel.

Nedan hittar du samtliga resultat och målskyttar från helgen som gick. Dessutom en hel del bilder och referat. Skulle det också vara så att du är sugen på att kolla in alla tabeller så gör du det HÄR.

 

——————————————————–

DIVISION 2 NORRA GÖTALAND

IFK Kumla – IK Gauthiod 3-2 (referat Gauthiod)
Mål Gauthiod: Pelle Ödlund, självmål

Karlstad BK – Lidköpings FK 4-1 (referat LFK)
Mål LFK: Kristijan Nikolla

————————————-

DIVISION 3 MELLERSTA

Götene – Holmalund 2-2 (matchbilder Sklt)
Mål Götene: Christoffer Apell, Robin Johansson


————————————-
DIVISION 4 NORRA

Ulvåker – Råda 0-4 (referat Ulvåker)
Mål Råda: Tom Johansson 2, Kasper Andersson, Joel Rådberg

ENV – Skultorp 0-1 (referat ENV)

Tidaholms GoIF – LFK Akademi 7-0 (matchbilder Västgötabladet)

Vara – Trollhättans BoIS 0-2 (referat Vara)  (referat TBoIS)

IFK Hjo – Skara 0-1
Mål Skara: Johannes Åkervall

————————————-

DIVISION 5 VÄSTRA

FC Corner – Trollhättans FK 0-1

 

 

Främmestad – Mellby 3-0 (referat Främmestad)
Mål Främmestad: Sebastian Sahlin 2, Johan Fredlund

Lödöse Nygård – Nossebro 2-0

Edet – FC Gauthiod 0-0 (referat FC Gauthiod)

Levene Skogslund – Tråvad/Larv 4-0
Mål L/S: Rickard Fritsch, Robin Larsson, Filip Dahlgren, Jacob Kjellner

————————————-

DIVISION 5 ÖSTRA

Vinninga – Hangelösa 0-3
Mål Hangelösa: Peter Linde, Rasmus Sundén, Patrik Hultgren

Fagersanna – Lundsbrunn 2-2
Mål Lundsbrunn: Jesper Falk 2

Sil – Töreboda 4-0
Mål Sil: Edgar Espinoza 2, Peter Stjerna, Johan Månsson

————————————-

DIVISION 6 LIDKÖPING

ÖSIK – Axvall 2-1 (referat ÖSIK)
Mål ÖSIK: Johan Nilsson, Robert Lindlöf
Mål Axvall: Ola Hermansson

Kinne Vedum – Rackeby 5-0
Mål Kinne Vedum: Anton Svensson, Martin Algotsson, Patrik Dahlin, Mikael Lugn, Albin Istrefi

Varnhem – Saleby/Norra Härene 5-1
Mål Varnhem: Michael Erlingfors 2, Ahmad Nabizada, Anton Sköld, Somchai Wongjeen
Mål S/N: Jonathan Ståhl

Källby – Kållandsö 5-2 (referat Kållandsö)
Mål Källby: Rikard Nylander 2, Jonathan Lorentzon, Markus Olsson, Piyangkoon Masatit
Mål Kållandsö: Andreas Segerqvist, Totte Josefsson

CqZfRz1XYAQISHP

————————————-

DIVISION 6 VARA

Östadkulle – Ardala 1-1
Mål Ardala: Robin Björk

Vedum – Stora Mellby 2-2 (referat Vedum)
Mål Vedum: Erik Winbladh, Martin Kämpe

Järpås – Arentorp Helås 1-4
Mål Järpås: Självmål
Mål A/H: Anders Svantesson, Johan Darius, Fredrik Berggren, Alexander Johansson

JK10 – Södra Härene 2-3 (referat JK10)
Mål JK10: Tony Berntsson, Haris Music

Frisco – Elmer Fåglum 2-1
Mål EF: Emil Lindström

————————————-
DIVISION 1 NORRA GÖTALAND DAM

Lidköpings FK – Stenungsund 3-0 (referat Stenungsund)
Mål LFK: Sandra Lagerbratt, Lotten Persson, Marie Sandberg

Rössö – IK Gauthiod 2-4 (referat Gauthiod)
Mål Gauthiod: Mirjam Bader 2, Josefin Andersson, Sofia Ohlsson

————————————-

DIVISION 2 ÖSTRA DAM

Skara – Råda 1-1 (matchbilder Sklt)
Mål Skara: Louise Apell
Mål Råda: Wilma Gustafsson

Sil – Töreboda 4-0
Mål Sil: Ebba Rådmerk 2, Åsa Nordh, Irma Jusanovic


————————————-

DIVISION 2 VÄSTRA DAM

Arentorp/Helås – Vänersborgs IF 3-1 (referat Vänersborg)
Mål AH: Ida Carlson 2, Amanda Lundh

————————————-

DIVISION 3 ÖSTRA DAM

Axvall – Åsarp Trädet/Redväg 5-1 (referat Axvall)
Mål Axvall: Andrea Verona Grönberg 2, Mikaela Verona Grönberg,  Petronella Hagman, Anna Milton

Kinne Vedum/Källby/Lundsbrunn – Ulvåker 1-2 (referat Ulvåker)
Mål KV/K/L: Sara Bertilsson

————————————-

DIVISION 3 VÄSTRA DAM

Vinninga – TFK/Halvorstorp/TBoIS 3-3 (referat T/H/T)
Mål Vinninga: Sara Andersson 2, Lisa Henriksson

Främmestad/EF/Nossebro – LFK Akademi 1-2
Mål F/EF/N: Jennifer Ivehag
Mål LFK: Klara Dahlström, Hannah Gustafsson

————————————-

DIVISION 4 VÄSTRA DAM

Levene Skogslund – Hudene 1-1
Mål LS: Alice Wejshag

Södra Härene – Saleby/Järpås 2-1 (referat SJ)
Mål S/J: Lisa Olsson

IFK Trollhättan – Vedum 1-6 (referat Vedum)
Mål Vedum: Matilda Fransson 4, Maja Ahlén, Emilia Winbladh

Rackeby – Göta 3-1
Mål Rackeby: Stina Algotsson, Jill Böröy, Hanna Sjögren

1 tanke på “Viktiga poäng på spel under den lokala fotbollshelgen som passerade

Lämna en kommentar