ANNONS:
ANNONS:

Vinninga får skrällchans mot Götene

Massor av lokala DM-matcher i helgen.
Och för 12 lokala herrlag får DM nu en fortsättning
Här en summering av herrarnas sista gruppspelshelg.

Nio lokala lag gjorde tillräckligt bra ifrån sig denna helg för att ta sig vidare till 32-delsfinal i DM. Lägg där till trion Gauthiod, Lidköpings FK och Götene och vi har 12 lokala herrlag som går in i utslagsomgångarna i årets turnering.

Hur lagen tog sig vidare hittar du i sammanställningen nedan, men om vi radar upp kommande 32-delsfinaler med lokal inblandning ser det ut som följer:
Vinninga – Götene
Redväg – ENV
Vara – Tidaholms G&IF
Torestorp Älekulla – Råda
Bergdalen – Ardala
Nossebro – Trollhättans BoIS
Trässberg – Holmalund
Skara – Skene
Ekedalen – Gauthiod
Ulricehamn – Lidköpings FK
Axvall – IFK Tidaholm

32-delsfinalerna i DM ska vara spelade senast den 28 mars.

Som redan skrivit. Nedan hittar du en minst sagt fullmatat genomgång av helgens DM-spel med resultat, målskyttar, tabeller, referat och intervjuer.


Grupp 1
Göta – Vedum 3-0


Grupp 2
Tibro AIK – Främmestad 0-3
Mål Främmestad: Sebastian Johansson, William Åslund, Sören Erlbacher

Seger för Främmestad, men inget DM-avancemang.

 


Grupp 3
Mariedal – Ardala 3-1
Mål Ardala: Peter Linde

Sil – Kronäng 1-4
Mål Sil: Anton Andersson


Grupp 4
Fristad – Skara 0-3
Mål Skara: Ekrem Ibrasimovic 2, Jacob Söderberg

Levene Skogslund – Säven/Hol (WO Säven/Hol)


Grupp 5
Kinne Vedum – Skepplanda 0-1
(referat Skepplanda)

Kinnahult – ENV 3-3 (referat ENV)
Mål ENV: Per Westerberg, Robin Karlsson, Johan Norin

Philip Karlsson och Vilmer Karlsson. Far och son gjorde första A-lagsmatchen ihop

 


Grupp 7
Sätila – Corner 2-2 (referat Corner)
Mål Corner: Egzon Restelica, Haris Jusovic


Grupp 11
Sandared/Sjömarken – Lundsbrunn 3-2
Mål Lundsbrunn: Fanus Desalegn 2

Råda – Brämhult 1-2 (referat Råda)
Mål Råda: Rasmus Möller

Förlust för Råda, men laget vann ändå sin grupp.


Grupp 13
Hova/Weimer – Hangelösa 3-0


Grupp 14
Varnhem – Trix 0-5

Vinninga – Tidavad 5-3
Mål Vinninga: Johan Malmgren, Fredric Caspersson, Rickard Johansson, Lukas Nordin, Johan Gustavsson

 


Grupp 18
Axvall – JK10 3-0
(referat Axvall)
Mål Axvall: Marcus Lundberg 2, Joakim Johansson

 


Grupp 19
Källby – Gullspång 0-3 


Grupp 20
Järpås – Tomten 1-4
Mål Järpås: Sebastian Fransson


Grupp 21
Wargön – Mellby 10-0
(referat Wargön) (referat Mellby)

Tråvad/Larv – Kållandsö 1-2
Mål TL:
Mål Kållandsö:

Kållandsö besegrade Tråvad/Larv, men inget av lagen avancerade vidare.


Grupp 22
Lödöse Nygård – Saleby (Saleby WO)


Grupp 23
Trässberg – Halvorstorp 1-1 
(referat Trässberg)
Mål Trässberg: Anton Stenberg

IFK Emtunga – Åsaka 4-1
Mål Emtunga: Jakob Hedén 2, Alfred Larsson, John Grufvisare


Grupp 24
Nossebro – Stora Mellby 4-1
(referat Nossebro)
Mål Nossebro: Rickard Gunnarsson, Carl Neck, Philip Gunterberg, Martin Öhman

ÖSIK – Södra Härene (WO Södra Härene)


Grupp 25
Sollebrunn – Arentorp/Helås 3-1
Mål AH: Andreas Johansson

Förlust i sista gruppspelsmatchen för Arentorp/Helås.


 

Lämna en kommentar