ANNONS:
ANNONS:

”En helt sjuk känsla”

Ture Leden tar oss i dag med till Sydamerika igen. Nu vankas det nya matcher idet fotbollstokiga Argentina.

Vi tar oss vidare på fotbollsresan genom Buenos Aires. Utöver matcherna la vi mycket tid på att kolla fotbollströjor på alla stora marknader, och gick rundturer på de klassiska arenorna Monumental och La Bombonera. La Bombonera som är Boca Juniors arena ligger i området La Boca, är ett fint hamnkvarter som är känt för sina färgglada hus och fina gator där tangon en gång växte fram. Men idag är det mest känt för att Boca Juniors hör hemma där, och det är riktigt snyggt med alla muraler och statyer man ser i området.

Efter en förmiddag i La Boca bestämde vi oss för att dra till Avellaneda och kolla läget. Avellaneda är området där Racing spelar, som vi besökte i förra texten. Men där finns även Independiente som också är en av Argentinas “grandes”, och de har vunnit flest Copa Libertadores av alla klubbar. Lagens arenor ligger bara 200 meter från varann. Sägnen säger att bröderna Milito, Diego (Racing) och Gabi (Independiente) växte upp med fönster som vette mot varsin arena vilket gjorde att dom hamnade i varsin av de stora klubbarna och blev stora legender i de stora rivalerna.

 

När vi kom dit märkte vi att det var lite annan stämning än tidigare, då vi såg ett par slagsmål och en bil som brann. Senare fick vi veta att det pågår ett internt krig mellan barras på de respektive kortsidorna. Vad gäller matchen hade vi varken biljetter eller någon kontakt, och när vi försökte köpa biljetter i luckan gick det inte. Som tur var stod vi på oss och hittade ett gäng gubbar som kunde smuggla in oss i utbyte mot våra sista sedlar. Vi blev ledda av en gubbe och efter att ha bytt ägare fyra gånger kom vi fram till en sista man som fick med oss in genom vändkorsen, och ännu en gång var vi plötsligt mitt i klacken på ännu en stormatch, med begränsad sikt men ruskig sång såklart. Tillsammans med Sergio Agüero på hedersläktaren fick vi se Carlos Tévez gäng bjuda gästande Gimnasia på 0–1 och förlora men upplevelsen var magnifik igen.

 

 

Till sist hade vi kvar en match, och vi hade sparat det största till sist: River Plate. Klubben som säljer ut varenda hemmamatch, och snittar 85 000 vilket är världens högsta publiksnitt. Vi hade hjälp av vår vän Faby Gonzalez som vi träffade i Brasilien och han skulle hjälpa oss in på matchen. Han plockade upp oss i sin bil och vi drog till uppladdning med Fernet Coca och pyroteknik, rena festivalen.

 

Som ni förstår var det lite trångt men vi kom in med hjälp av Faby och några till och klev in på kortsidan på El Monumental, helt sjuk känsla. Storleken på arenan och mängden människor, där alla håller på samma lag, är otroligt häftigt att vara en del av. Sämre blev det inte av att River plöjde över Vélez och gjorde tre mål mot vår kortsida i första halvlek och skapade kaos på läktaren. Matchen slutade 5–0 och denna upplevelse var en nivå upp mot dom andra – storleken på arenan och resultatet gjorde nog sitt men vilken lyx att få vara med om detta… gör det om ni får möjlighet!!

 

 

För att avsluta detta svep från våra matcher i Argentina tänkte vi skicka med en drömelva från dom matcher vi såg.

 

 

TURE LEDEN
Födelseår: 2002.
Familj: Mamma Linda, pappa Tobias och två bröder, Ivar och Olle.
Bor: Alingsås.
Klubbar i karriären: Azalea BK, Gerdskens BK, Östadkulle SK, Stenkullen GoIK, Alingsås City.
Lokal favoritklubb: Gerdskens BK.
Nuvarande roll i den lokala fotbollen: Ungdomstränare i GBK P14 och P16 samt spelare i Alingsås City.

Lämna en kommentar