Mycket har hänt både före och efter midsommarafton.

Alingsås IF avslutade helgen med att ta emot AIK hemma på Mjörnvallen på söndagseftermiddagen. Det blev dock ingen höjdarmatch för hemmalaget eftersom stockholmarna avgjorde det hela ganska snabbt. 3-0 efter 20 minuter och 4-0 i paus var naturligtvis omöjligt för AIF att hämta ikapp, även om Ina Österlind reducerade och spikade slutresultatet till 1-4.
Det var för övrigt första gången någon annan är Karin Lundin gjorde mål i årets allsvenska – och att det skedde i den tolfte omgången är så klart en av anledningarna till att AIF parlerar som jumbo nu när det vankas EM-uppehåll.
……………
Alingsås KIK ledde med 2-0 efter en kvart hemma mot Skövde KIK. Kanske hade hemmalaget redan då räknat in tre poäng – men det fick de i så fall ånga bittert. Skövde gjorde fyra raka mål, vann med 4-2 och KIK tappade därmed viktiga poäng i toppstriden.
På Katebovallen blev nyttiga Maja Hansson matchvinnare hemma mot Orust. Hanssons mål blev matchens enda och Frisco befäster därmed sin position som stabilt mittenlag i division 2.
……………
Stabilt mittenlag är något som Gerdsken kan glömma den här säsongen. Före midsommar kom en ny förlust- återigen med trista 0-1. Topplaget Öckerö vann på G-vallen trots att hemmalaget återigen gjorde en ganska stabil insats. Den här gången borde det kanske ha blivit något nätrassel framåt, men GBK får för tillfället inget gratis. En chans kvar att snygga till tabellen innan uppehållet när gulsvart åker för att möta Åsarp/Trädet på torsdag.
Alingsås IF gjorde en stabil insats och vann med ganska klara 3-1 borta mot Hovås Billdal. Tre poäng som gör att AIF ändå är med och hugger strax bakom täten. Noterbart är att såväl Andreas Glännbro som Christoffer Krabbe var uppsatta som avbytare – så kanske att truppen var lite naggad i kanten på grund av midsommarledighet.
……………
Holmalund City FF var minst en klass bättre än bottenkollegan Göta och vann med klara 3-0 hemma på Brogårdsvallen. Viktiga poäng, och också en fingervisning om att HCFF har det som krävs för att spela sig kvar i fyran.
Vårgårda tog också en viktig trea när Skene bortabesegrades med 2-0. Båda målen i den andra halvleken – och nu ser det ut som att även VIK är på väg att stabilisera läget i tabellen.
……………
I derbyfemman fick Herrljunga till slut sista ordet i derbyt mot Spark. Teo Linns dubbel för Spark räckte inte då Carl Swennberg slog in avgörande 3-2 med några minuter kvar. HSK har tuggat igång på allvar och än finns faktiskt chansen till en framskjuten placering – trots den miserabla starten. Blir det seger även i kvällens match mot Sollebrunn ser det riktigt bra ut för HSK.
Även Mjörn har tagit chansen på slutet och hakat på i toppen. Nu besegrades Sollebrunn med 4-3 efter mål av Robin Björnell, Filip Sjöling, André Nilsson och ett självmål.
……………
I damfyran ångar Annelund på i sann häst och vagn-anda. Nio raka segrar efter 3-0 borta mot Södra Ving/Hössna/Timmele U.
I femman gjorde Agnes Bodehed 1-0 hemma mot Edet/Lödöse/Nygård. Men Östadkulle/Södra Härene lyckade inte hålla undan utan gästerna vann med 2-1 på Lenavallen.
……………
I Alingsåssexan tog Annelunds herrar en övertygande seger när det blev klara 4-0 borta mot Södra Härene. Det gör att AIF hakar på i toppen – nu på samma poäng som SHIF.
Hemsjö har fallit tillbaka något i tabellen efter en tyngre period. Nu blev det stryk med försmädliga 1-0 mot serieledaren Sandhult.
Hol/Säven vann bekvämt mot jumbon Långared med 6-0 och skuggar därmed Sandhult i tabelltoppen.
Även Östadkulle hakar på efter att ha slagit Hedared med hela 9-1. Ett riktigt fint getingbo på övre halvan av den tabellen.
……………
Mitt gamla Stora Mellby bevittnade jag från första parkett när mellangrabben fick en stund på planen i bortamötet med Vedum. Hemmalaget gjorde två ganska tidiga mål och från det läget lyckades SMSK inte att resa sig. Fortsatt tungt för grabbarna med andra ord.
……………
I vinter blir det hög klass på futsalen i Vårgårda sporthall. Södra Härenes damer har fått en plats i Regionala futsalligan (RFS) så nu väntar det matcher mot exempelvis IFK Göteborg, Borås AIK och Gais. Blir synnerligen spännande att se hur SHIF klarar sig i den konkurrensen.
……………
Tabellsidan är som alltid tabellsidan.
……………
Håller du med om ovanstående? Eller tycker du att den här Bredsidan är en riktig snedspark från min sida? Kommentera gärna nedan.


