ANNONS:
ANNONS:

Vi summerar sista matchhelgen

Vi rundar av vårsäsongen med en liten Bredsida.

Den här måndagen arbetar jag sista dagen innan det väntar några veckor av ledighet. Alltid en grym känsla att ställa in autosvaret på mejlen – det vet alla som har upplevt det.

Jag har drivit den här sidan i över tio år och det kommer emellanåt fortfarande fram personer som undrar om jag gör nåt annat än detta. Och ja, det gör jag. Sidan har alltid drivits på mornar, kvällar och helger och har aldrig varit i närheten av att generera ett ekonomiskt överskott som skulle försvara att gå ner i arbetstid på det riktiga jobbet. Därför ska det bli skönt att släppa även den lokala fotbollen för några veckor.

Det ger ju sig till viss del av sig själv eftersom säsongen nu går ner i sin sedvanliga sommardvala. De första åren försökte jag hålla igång sidan med listor och intervjuer, men faktum är att besökssiffrorna trots det dalade under sommaren. Antar att de flesta zoonar ut och sätter den vanliga vardagen på paus, och med det försvinner även konsumtionen av lokala fotbollstexter.

Zoona ut ska jag därmed också göra. Springer jag på någon fin nyhet kan det bli ett gästspel i sommar, annars siktar vi på att dra igång maskineriet igen lagom till höstmatcherna tuggar igång. Även om det återstår några matchen kommande vecka bli bevakningen av dessa ganska begränsad. Dock kör ju våra fina gästskribenter på varje vecka så på onsdagar kommer det fortsatt läsvärda texter här på sajten. Närmast nu på onsdag då Peter Elmander är tillbaka med en ny text.

PS. Den som tycker det är för bedrövligt att de veckoliga texterna försvinner under sommaren hänvisas till 0322-kassan. Den som inte är med i den får inget gehör för sina åsikter.

……………….

Gerdskens BK avslutade hösten med ännu en hedersam förlust. Nu 0-2 mot Åsarp/Trädet och därmed gick GBK i mål med tre raka matcher utan mål framåt. Då är det förstås omöjligt att vinna fotbollsmatcher och utgångsläget för GBK inför hösten är tufft. Inte omöjligt, men tufft.

Alingsås IF kan däremot få en intressant höst i andra änden av tabellen. Efter klara 4-0 hemma mot Skepplanda lever åtminstone kvalhoppet – för Stenungsund ser ut att ha avgjort den där toppstriden redan nu. Mot Skepplanda gjorde Gustav Blomgren två nya mål och fyndet Eddie Ludvigsson höll ännu en nolla. Ska nog ännu en gång betona vilket nyta den nya keepern gjort på Mjörnvallen under våren.

Dessutom har de gröna gjort klart med Melvin Korpås säsongen ut. Han ansluter på lån från IFK Skövde och bör tillföra en del klass och spets i toppstriden.

……………….

Holmalund City FF tog en fin seger borta mot Halvorstorp när Tobbe Nordgren slog in matchens enda mål i slutminuterna. Kanske att stabiliteten börjar infinna sig – och blir det seger även mot Dalsjöfors i veckan ser tabellen inte så genant ut som den gjorde för någon månad sedan.

Vårgårda IK fick inte mycket att stämma borta mot Tranemo. Torsk med 6-0 och nu gäller det att försöka rädda ansiktet i vårepilogen mot Halvorstorp hemma på Tånga.

……………….

Frisco fick inget med sig från den jämna bortamatchen mot Råda. Skaraborgarna – och serieledaren – vann med 1-0 och sådana förluster är ju ofta de värsta.

Alingsås KIK fick just en sådan seger med sig. Lisa ”Töllsjö” Johansson avgjorde toppmötet med Skepplanda med matchens enda mål och det var nog snudd på nödvändigt för KIK eftersom det inte finns någon kvalplats att spela om i damernas division 2. Men nu lever hoppet om serieseger inför höstsäsongen.

……………….

Annelunds damer har gjort en helt prickfri vårsäsong. Tio raka segrar och klar serieledning med sig in i semestern gör att läget inför hösten är riktigt, riktigt bra. Finns så klart minor att gå på, men spelas korten rätt kan det mycket väl bli division 3-fotboll på Mörlanda 2026.

I den andra fyran räckte inte Hemsjö till mot Alingsås KIK U utan de gulsvarta är kvar i botten efter förlust med 4-2.

I femman tog SHIF/ÖSK en förhållandevis stark poäng borta mot HIS/TFK/FCTU.  Smilla Lundstedt ordnade krysset när hon kvitterade till 2-2.

……………….

I derbyfemman hade Herrljunga en tung vecka med två förluster. Först torsk i Sollebrunn och sedan tunga 0-1 hemma mot serieledaren Brämhult. Mjörn tog inte heller chansen att haka på mot toppen när Fristad besegrade sportklubben med 3-1. Nu möts de här två lagen i veckan och vinnaren där skaffar sig ändå ett hyfsat utgångsläge inför hösten.

Sparks utgångsläge är just nu negativ kvalplats. En klar förlust med 6-1 borta mot Kabel Åttio gav inga poäng och nu skulle en vinst mot Hössna/Timmele på fredag sitta fint.

……………….

I Vårgårdasexan tog Annelund en fin skalp borta mot Sandhult. 2-0 med sig hem efter en gedigen och smart genomförd match gör att AIF befäste sin position som ett absolut topplag.

Allra överst in i sommarvilan hittar vi dock Hol/Säven. 4-2 borta mot Töllsjö var en stark avslutning och även om maskinen hackat stundtals är det slagläge mot femman inför hösten för Ludde Anderssons gäng.

Södra Härene lyckades inte heller den här gången besegra kombattanten Frisco. 2-2 slutade det hela på Björkvallen efter att hemmalaget hämtat upp Friscos tidiga 2-0-ledning.

Hemsjö skaver sig med ganska bra i tabellen efter ratt ha satt punkt för våren med 2-1 borta mot Hedared. Där blev för övrigt Linus Holmqvist matchvinnare.

Även ÖSK smyger med i toppen även om tabellen haltar lite efter att deras sista match mot Sparsör blev flyttad.

……………….

Stora Mellby fick till ett efterlängtat trendbrott efter sex raka förluster. Nu blev det klara 4-1 hemma mot Upphärad och lite luft under vingarna med sig in i uppehållet.

……………….

Till alla spelare som nu går eller redan gått på semester från den kollektiva träningen, se till att hålla igång fysiken. Det finns alltid en anledning att inte träna, men det är inte många anledningar som håller fullt ut.

Eller för att citera min första seniortränare i Stora Mellby SK. Ta hand om din kropp – det är ingen annan fan som gör det åt dig.

……………….

Håller du med om ovanstående? Eller tycker du att den här Bredsidan är en riktig snedspark från min sida? Kommentera gärna nedan.

Lämna en kommentar