ANNONS:
ANNONS:

Resultat & referat från den lokala fotbollshelgen

Genrep, DM-matcher och träningsmatcher.
Ja, helgen har bjudit på det mesta i fotbollsväg.
Här kommer resultat & referat från helgens alla lokala matcher.

Sista helgen utan seriematcher kan vi nu lägga till handlingarna och detta innebär förstås att det i helgen spelades viktiga genrep inför kommande seriepremiär.
Division två-lagen Gauthiod och LFK var kanske lagen som främst gladde, även om motstånden såg helt olika ut. För Gauthiod väntade FC Trollhättan som man kryssade emot (0-0), medan LFK tog en övertygande seger borta i DM mot division fyra-laget Holmalund med 5-1.
Även Götene avgick med segern i sitt DM-möte mot Jula BK även om spelet lämnade mer att önska. Enda lag som fick ”torsk” av de som genrepade i helgen var Skara som förlorade i DM mot division fyra-laget Ulvåker med 2-1.

Värt att notera på herrsidan är annars att kvartetten Hangelösa, LFK Akademi och FC Gauthiod och Vara fortsatt går mycket starkt. Bibehåller dessa formen in i seriespelet kan det mycket väl firas mer än en serieseger hos några av dessa fyra lag.

Om vi tittar till damerna så tog ENV ännu en imponerande skalp när man besegrade Råda med 2-1 i 16-delsfinalen av DM. Även Vara tog sig som väntat vidare när man ”städade av” Timmele med 7-1 i sin åttondel.

I övrigt hittar du alla matcher med resultat, målskyttar och referat nedan. Saknas någon information, eller har något blivit fel. Kommentera gärna nedan så ändar vi detta.

Fredag:
18:00 – Hangelösa – Sil 4-1
Hangelösa: Peter Linde, Andreas Nyblom, Sebastian Larsson, Yonas Tsegay
Sil:

Lördag:
11:00 – ENV – Åsarp Trädet 2-1 (referat)
ENV: Kristoffer Dahlberg, Gustav Björk

11:00 – Vedum U – Källby/Kinne Vedum

12:00 – FC Gauthiod – Långared 7-2 (referat)
FCG: Philip Rigfeldt 2, Simon Karlsson 2, Jonathan Lichtenberg, Sven Johansson, Daniel Fredriksson

Philip Rigfeldt och FC Gauthiod går som tåget.
Philip Rigfeldt och FC Gauthiod går som tåget.

12:00 – Rackeby – Tidavad 2-1
Rackeby: Andreas Larsson

13:00 – DM: Elmer Fåglum – Vårgårda 1-3 (referat)
EF: Philip Enström

13:00 – Trässberg – Kinne Vedum 0-2 (referat)
Kinne Vedum:

14:00 – Lidköping United – ÖSIK 1-1 (referat)
United: Fidaim Bafitu
ÖSIK: Isak Jaldenius

14:00 – IK Gauthiod – FC Trollhättan 0-0 (referat)

Valon Gashi får vänta på första målet i den röda tröjan.
Valon Gashi får vänta på första målet i den röda tröjan.

 

14:15 – Kållandsö dam – Skara dam U 1-0 (referat)
Kållandsö:

15:00 – Främmestad dam – LFK Akademi dam  5-2 (referat)
Främmestad: Sigrid Verngren 2, Elsa Nilsson 2, Emma Andersson
LFK: Ida Hedberg 2

15:00 – Kållandsö – LFK Akademi 0-5 (referat)
LFK: Elias Lindell 3, Andreas Blom, självmål

Hattrick av Elias Lindell mot Kållandsö.
Hattrick av Elias Lindell mot Kållandsö.

15:00 – Råda dam – Eriksberg 0-2

16:00 – Vara – Gerdsken 3-1 (referat)
Vara: Jacob Nilsson, Jonathan Bahneman, Sebastian Eriksson

Söndag:
10:00 – Saleby/Järpås – LFK Akademi dam 0-3
LFK: Klara Ahlström 3

12:00 – DM: Skultorp – Lundsbrunn 2-1 (referat)
Lundsbrunn: Marvin Hernandez

12:00 – Järpås – Saleby 

13:00 – Källby – Mellby 2-1 (referat)
Källby: Alexander Karlsson, Rickard Nylander
Mellby: Mathias Laurell

13:00 – Axvall – Vinninga 5-4 (referat)
Axvall: Hugo Hammar 2, Tobias Bergstrand, Marcus Erlingfors, Niklas Jorås
Vinninga: Jakob Johansson, Mikael Olsson, Michael Caspersson, Nils Larsson

15:00 – Vedum dam – Hudene 

17:00 – DM: Ardala – Tibro 1-10 (referat)
Ardala: Johan Karlsson

17:00 – DM: ENV dam – Råda dam 2-1 (referat)
ENV: Alma Mörk 2
Råda: Julia Bryngelfors

Bortamatcher

Lördag:
14:00 – Nittorp – Gauthiod dam 5-2 (referat)
Gauthiod: Ida Mörk, Stina Österberg

13:00 – DM: Rångedala – Främmestad 1-0 (referat)

14:30 – Säven/Hol – Varnhem 4-1
Varnhem: Patrik Thool

15:00 – DM: Holmalund – LFK 1-5 (referat)
LFK: Kristoffer Bohrén 2, Egzon Restelica, Fredrik Synnergren, Gustav Hellman

Egzon Restelica fortsätter att göra mål för sin nya klubb.
Egzon Restelica fortsätter att göra mål för sin nya klubb.

15:00 – DM: Ulvåker – Skara 2-1 (referat)
Skara: Mattias ”Mattigol” Karlsson

Mattias "Mattigol" Karlsson gjorde Skaras enda mål.
Mattias ”Mattigol” Karlsson gjorde Skaras enda mål.

15:00 – Korsberga – Norra Härene 8-0 (referat)

15:00 – Trollhättans FK – Levene/Skogslund 4-1
L/S:

Söndag:
12:00 – DM: Timmele – Vara dam 1-7 (referat)
Vara: Sandra Jaballah 2, Sofia Hagman 2, Lisa Bjelkholm 2, Annelie Carli

13:00 – Tidavad – Vinninga dam 3-4
Vinninga: Linnea Rosman 3, Hanna Hult, Marie Persson

14:00 – Björsäter – JK10 1-2 (referat)
JK10: Martin Grehn, Christian Karlsson

Laddning i JK10-lägret.
Laddning i JK10-lägret.

16:00 – DM: Jula – Götene 0-2 (referat)
Götene: Mikael Mörk, Patrik Norismaa

Kapten Norismaa en av målskyttarna.
Kapten Norismaa en av målskyttarna.

16:00 – Vänersborgs FK – Skara dam 4-7 (referat)
Skara:

16:00 – Skarke Varnhem – Emtunga dam 4-0
Skarke: Mikaela Verona Grönberg 2, Andrea Verona Grönberg

Lämna en kommentar