ANNONS:
ANNONS:

Spännande genrep väntar under helgen

Sista helgen helt utan lokala seriematcher.
Det bäddar i helgen för ett och annat spännande genrep.
Alla veckoslutets matcher hittar du som vanligt här på Lokalfotboll.se

Vi är nu hastigt och lustigt framme i första helgen i april och detta innebär att det runt hörnet nu vankas seriepremiärer. Nästa helg startar både division två och tre för herrar vilket innebär att det ska spelas genrep denna helg.
”Våra” bästa herrlag möter i tur och ordning FC Trollhättan (Gauthiod), Holmalund (LFK), Jula (Götene) samt Ulvåker (Skara). Matcher som definitivt skvallrar om den stundande premiärformen.

Gauthiod genrepar mot FC Trollhättan.
Gauthiod genrepar mot FC Trollhättan.

I övrigt bjuds det också på en hel del spännade DM-matcher nu när turneringen gått in i en utslagningsfas. Elmer/Fåglum tar exempelvis emot Vårgårda och på damsidan hittar vi ett mycket intressant möte när formstarka ENV tar emot Råda.
En del av dessa matcher kan du dessutom följa ”live” på vår nya app ”Lokalbollen” som du kan ladda ner gratis.

Alla lokala matcher hittar du nedan. Saknar du någon match eller är det något som inte stämmer? Hör av dig med en kommentar nedan.

Fredag:
18:00 – Hangelösa – Sil (Skogevi)

Lördag:
11:00 – ENV – Åsarp Trädet (Edsvallen)
11:00 – Vedum U – Källby/Kinne Vedum (Nordvalla)
12:00 – Vara dam – Arentorp/Helås dam (Bendersvallen)
12:00 – FC Gauthiod – Långared (Lunnevi)
12:00 – Rackeby – Tidavad (Framnäs konstgräs)
13:00 – Främmestad dam – LFK Akademi dam (Stallaholm konstgräs)
13:00 – DM: Elmer Fåglum – Vårgårda (Lunnehov)
13:00 – Trässberg – Kinne Vedum (Trässbergsvallen)
14:00 – Lidköping United – ÖSIK (Framnäs konstgräs)
14:00 – IK Gauthiod – FC Trollhättan (Lunnevi)
14:15 – Kållandsö dam – Skara dam (Hagavallen)
15:00 – Kållandsö – LFK Akademi (Hagavallen)
15:00 – Råda dam – Eriksberg (Sparbanken Arena konstgräs)
16:00 – Vara – Gerdsken (Bendersvallen)
17:00 – Skara – Ardala (Sparbanken Arena konstgräs)

Söndag:
10:00 – Saleby/Järpås – LFK Akademi dam (Framnäs konstgräs)
12:00 – DM: Skultorp – Lundsbrunn (Sörbovallen)
12:00 – Järpås – Saleby (Järpåsvallen)
12:00 – Källby – Mellby (Sparbanksvallen Götene)
13:00 – Axvall – Vinninga (Axevalla)
15:00 – Vedum dam – Hudene (Nordvalla)
17:00 – DM: Ardala – Tibro (Sparbanken Arena konstgräs)
17:00 – DM: ENV dam – Råda dam (Edsvallen)

Bortamatcher

Lördag:
14:00 – Nittorp – Gauthiod dam
13:00 – DM: Rångedala – Främmestad
15:00 – DM: Holmalund – LFK
15:00 – DM: Ulvåker – Skara
15:00 – Korsberga – Norra Härene
15:00 – Stora Mellby – Arentorp/Helås
15:00 – Trollhättans FK – Levene/Skogslund
16:00 – Tidavad – Vinninga dam

Söndag:
12:00 – DM: Timmele – Vara dam
14:00 – Björsäter – JK10
16:00 – DM: Jula – Götene
16:00 – Vänersborgs FK – Skara dam

6 tankar på “Spännande genrep väntar under helgen

  1. Hej! Matchen mellan Mellby – Källby är flyttad till Mellbyvallen där den kommer spelas på gräs 12:00 🙂

  2. Hej! Matchen mellan Mellby – Källby är flyttad till Mellbyvallen där den kommer spelas på gräs 12:00 🙂

Lämna en kommentar